Wystawa w Muzeum Emigracji w Gdyni

Polacy w Kanadzie paźd 18, 2017 at 12:00 pm

zz wystawa1W Muzeum Emigracji w Gdyni trwa wystawa o losach kanadyjskiej Polonii.

Muzeum Emigracji w Gdyni to młoda instytucja, której siedzibą jest w dawny Dworzec Morski w Gdyni. I od ponad dwóch lat nie próżnuje. Widowisko muzyczne „Emigra” skomponowane przez Jana A.P. Kaczmarka, wystawa fotografii Augustusa Shermana, warsztaty dla dzieci i dorosłych, obchody dnia Polaków i Polonii za granicą – to tylko niektóre z ich aktywności. Gdyńska instytucja nie zwalnia tempa.

W lipcu w Muzeum Emigracji odbyło się otwarcie wystawy „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii” przygotowanej z okazji 150. rocznicy powstania Kanady.

Od początku Polacy byli w Kanadzie obecni. Pomagali przy budowaniu osad, mostów, dróg. Byli uchodźcami podczas wojny i emigrantami politycznymi w czasach PRL.

zz wystawa2W Kanadzie swoje talenty rozwijali pianista Jan Lisiecki, wokalistka Basia Bułat, kompozytorka Ola Turkiewicz, rzeźbiarz Wojciech Strahl, a pierwszym w historii ministrem stanu ds. wielokulturowości był Polak, Stanley Haidasz.

Toronto do dziś jest miastem skupiającym najwięcej Polaków w całej Kanadzie.

Na przygotowanej przez Muzeum Emigracji wystawie są obiekty związane z Polonią, np. moneta z wizerunkiem Janusza Żurakowskiego, który samolotem CF-100 Cannuck jako pierwszy człowiek w Kanadzie pokonał barierę dźwięku.

Wrażenie robi przestrzenna mapa, na której można sprawdzić liczebność i rozmieszczenie Polaków w Kanadzie. Jak zapewniają twórcy wystawy dane zawarte na mapie nie były nigdzie dotąd prezentowane w taki sposób i zostały opracowane specjalnie na potrzeby wystawy.