W poszukiwaniu jesieni

Gdzie na weekend paźd 19, 2017 at 10:12 pm

EE-Fall-Collection-249

Światem zaczęła rządzić jesień, topi go w żółci i czerwieni… a my zamiast od jesieni pociągiem uciekać, wybierzmy się w najbliższy weekend podziwiać tę feerię barw.

Tym razem kawałek dalej, bo na północy, w krainie słynnych „kotydży”(ze wszystkich spolszczeń to lubię chyba najbardziej ;-), świat stoi już w pożodze złota i rdzy. Błękit nieba i głęboki granat tysiąca jezior podsyca kontrast, dając efekty iście magiczne, które wielokrotnie były natchnieniem malarzy i poetów, i dzięki którym Kanadę najbardziej kochamy właśnie jesienią.

Wieża widokowa Dorset
Jedna z wielu turystycznych atrakcji rejonu Muskoki. Zbudowana w 1967 na najwyższym wzgórzu, w miejscu starej wieży przeciwpożarowej, z której leśnicy obserwowali okoliczne lasy na wypadek zaprószenia ognia. Do wieży prowadzi przyjemna trasa trekkingowa o długości 2.3km, która zaczyna się za Dorset Heritage Museum. Przydadzą się tu wygodne buty do wędrówki, bo miejscami bywa stromo. Jesienne kolory i rozległe przestrzenie Lake of Bays obserwować tu można w pięknej cykloramie, z wysokości 142 metrów. Przy wejściu na szlak stoły piknikowe, toalety, informacja turystyczna oraz mały sklepik z pamiątkami. Adres: 1191 Dorset Scenic Tower Rd, Dwight, ON P0A 1H0, otwarte codziennie od 9am do 6pm do połowy listopada. Opłata: $8 od samochodu. Czas przejazdu z Toronto 2:36h (249km) Telefon: 705-766-1032, email: [email protected]

Huckleberry Rock Trail, Muskoka
Niedaleko Milford Bay, także w rejonie Muskoki, wybrać się warto na trasę, którą wytyczono grzbietem złóż różowego granitu liczących ponad miliard lat (jedne z najstarszych na Ziemi). Od stuleci ziemie te słynną swym unikalnym pięknem, tak bardzo wydatnym w jesiennej oprawie. Dzięki wielu darowiznom właścicieli ziemskich powstał tu 120 akrowy publiczny park. Warto tu także wybrać się na widowisko zachodu słońca. Trasa oznaczona jest białymi wstążeczkami na drzewach i białymi znakami na mijanych skałach. Adres: 1057 Milford Bay Rd, Bracebridge, ON P1L 1X4, Czas przejazdu z Toronto 2:18h (215km)
Jeśli zdecydujecie się na tę opcję w najbliższy weekend, warto pamiętać, że z Bala, niewielkiej miejscowości oddalonej o 20 minut jazdy (56 km), odbywa się doroczny Festiwal Żurawiny. Impreza, dzięki pomysłowości organizatorów, ma zawsze miejsce w weekend po Święcie Dziękczynienia, dzięki czemu przedłuża sezon turystyczny Muskoki o kolejny tydzień, napędzając dodatkowo lokalny sektor hotelowo-rekreacyjny. Festiwal odbywa się w dniach 13-15, 2017 już po raz trzydziesty trzeci. Statystyki podają, że na przestrzeni tych lat Bala odwiedziło ponad pół miliona gości, co przy skromnej ilości mieszkańców (700 osób) jest dosyć sporym osiągnięciem. Czas żurawinowych żniw zaowocował festynem tematycznym, gdzie obok żurawinowych przetworów, ciast czy wina, mnóstwo jest lokalnego rękodzieła, sztuki, dobrej muzyki i przedstawień na żywo, atrakcji dla dzieci, dorosłych i seniorów. Więcej informacji na www.balacranberryfestival.on.ca

Wieża przeciwpożarowa w Parry Sound
Powstała jako jedna z kilkunastu wież przeciwpożarowych, wzniesionych przez założony w 1922 Okrąg Przeciwpożarowy Parry Sound; od początku jednak z założeniem pełnienia roli atrakcji turystycznej w przyszłości. Wieża ma 96 stóp wysokości oraz 360-stopniowy widok Georgian Bay oraz port w Parry Sound. Samo miasteczko jest niewielkie, po sezonie spokojne, sielskie, idealne na niedzielny spacer. Trudno nie zwrócić uwagi na, będący wciąż w użyciu, wiadukt kolejowy, przechodzący nad doliną rzeki Seguin i częścią miasta. Wiadukt, którego budowę ukończono w 1907, ma 517 m długości oraz 32 m wysokości i jest najdłuższą taką strukturą kolejową na wschód od Gór Skalistych. Urokliwą trasę rowerowo-spacerową wytyczono wzdłuż wybrzeża. Czas przejazdu z Toronto 2:25h (243km). Będąc w Parry Sound nie sposób nie zajrzeć w jesiennie piękno Killbear Provincial Park (35 minut jazdy, 36 km)– te najbardziej urzekające widoki znajdziecie na końcu 3.5 km trasy Lookout Point Trail. Ponadto skaliste wybrzeża, małe piaszczyste plaże, samotne pokrzywione sosny ukochane przez malarzy Grupy Siedmiu, obłędne zachody słońca, a do końca października możliwość campingu.

High Rock Lookout, Almaguin Highlands
Punkt widokowy w niewielkiej, uroczej miejscowości Sundridge na terenie Almaguin Highlands (na północ od Muskoki) zapewnia niezrównane widoki na jezioro Bernard, będące największym słodkowodnym jeziorem na świecie… nie posiadającym żadnych wysp. Miejsce ciche, spokojne, idealne na rodzinny piknik, spacer i sesję zdjęciową w szeleszczących liściach. W lipcu tego roku punkt widokowy „świętował” swoje 50. urodziny. Adres: 843 High Rock Drive Sundridge, Sundridge, P0A 1Z0, Tel: (705) 384-5316 (Czas przejazdu z Toronto 3h (288km).

Zanim wybierzecie się na polowanie na jesienne kolory, koniecznie sprawdźcie, gdzie jesień jest już w pełnej szacie na stronie internetowej ontaryjskich parków: http://www.ontarioparks.com/fallcolour