“Twój Vincent” podbija również Kanadę

Polacy w Kanadzie Top News paźd 21, 2017 at 12:31 pm

zz vincent2Rewelacyjny film „Twój Vincent” (“Loving Vincent”) Doroty Kobieli i Hugh Welchmana zdobywa serca widzów w kolejnych krajach. Podczas zakończonego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Vancouver (Vancouver International Film Festival) film został ogłoszony zwycięzcą nagrody dla Najbardziej Popularnego Międzynarodowego Filmu Pełnometrażowego. To licząca się nagroda publiczności.
O filmie pisze “Vancouver Weekly” – TUTAJ.

W Polsce do kin wybrało się już 156 tys. osób, film jest także prawdziwym hitem we Włoszech – w ciągu 3 dni wyświetlania zarobił ponad 1,3 miliona dolarów! „Twój Vincent” zadebiutował tam w kinach nietypowo, bo w poniedziałek. Do środy zdążył jednak zarobić 1,3 mln dol. wchodząc na szczyt aktualnego zestawienia najchętniej oglądanych tytułów w tym kraju i bijąc w tym okresie takie hity kinowe, jak „Blade Runner 2049”.

W Stanach Zjednoczonych jego frekwencja w kinach stale rośnie – w zeszłym tygodniu o 200%, w tym tygodniu o kolejne 97,8%.
zz vincent1W polskim Box Office film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana również cieszy się ogromnym zainteresowaniem – w drugi weekend wyświetlania w kinach zanotował niespotykanie niski spadek oglądalności o jedyne 5% widzów.
12 listopada film zostanie pokazany publiczności Polskiego Festiwalu Filmowego w Toronto EKRAN.

“Twój Vincent” (“Loving Vincent”) to brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską i trwa około 90 minut. Scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha.
Jest pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarską. Film złożony jest z 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu ponad 2 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Na jedną sekundę filmu przypada 12 obrazów. Animowane postaci, opowiadające o życiu artysty są jednocześnie bohaterami jego własnych obrazów, których przeszło 120 zostanie wkomponowanych w kadry filmu. Film powstał w gdańskich pracowniach, częściowo też we Wrocławiu i w Wielkiej Brytanii.
Fabuła filmu opowiada burzliwe koleje losu artysty i jego tragiczną śmierć. Jest osnuta na kanwie jego obrazów, a narracja jest prowadzona przez znajomych malarza – postaci występujące na jego portretach, które w formie wywiadów wyjaśniają przebieg zdarzeń. Fakty z życia van Gogha zostały ustalone m.in. na podstawie 800 napisanych przez niego listów.
Film został sfinansowany m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz portal Kickstarter.