Z nieba spłynęła rzeka

Kanada Top News paźd 21, 2017 at 4:00 pm

Screen Shot 2017-10-21 at 12.42.51Niezwykle obfite opady deszczu spowodowały, że ulicami miasta Vancouver i pobliskiego Burnaby popłynęły rzeki. Kierowcy próbowali samochodami przedrzeć przez wodę, nie wszystkim się to udało…

Po całodobowych opadach ulicami popłynęły rwące potoki. Wiele głównych skrzyżowań było nieprzejezdnych. Niektóre nawet zamknięto, próbując przekierować ruch na objazdy. Na amatorskich zdjęciach  widać, jak kierowcy próbują się przedrzeć samochodami przez zalane arterie komunikacyjne.
Media społecznościowe pełne były doniesień o sytuacji na ulicach.
Ulewy jakie nawiedził region, naukowcy tłumaczą zjawiskiem rzek atmosferycznych. Odkryto je stosunkowo niedawno, dzięki analizie zdjęć satelitarnych.

Screen Shot 2017-10-21 at 12.41.07
Rzeki atmosferyczne są to “zastrzyki podzwrotnikowej wilgoci”. Jedna taka rzeka może nieść tyle wody, ile kilka rzek wielkości Missisipi. I co gorsza, po dotarciu do lądu woda ta dość raptownie spada na ziemię. Konsekwencją są intensywne ulewy, wichury i nawałnice, a zimą, kiedy subtropikalna wilgoć zderza się z arktycznym powietrzem – olbrzymie opady śniegu.
Rzeki atmosferyczne po raz pierwszy opisano na Pacyfiku. Stwierdzono, że to one odpowiadają za największe powodzie w Kalifornii w ostatnich 150 latach.

Screen Shot 2017-10-21 at 12.41.23