Boża trawka

Porady babci Jelonki paźd 24, 2017 at 8:57 pm

Jej właściwości ceniono na Bliskim Wschodzie już cztery tysiące lat przed Chrystusem. Świadczą o tym pochodzące z tego okresu zwęglone nasiona znalezione przez archeologów w irackim Tell Halal. Zasuszone ziarna tej rośliny znajdowały się również w grobowcu faraona Tutenchamona. Dziś ta niezwykle aromatyczna przyprawa stanowi ważny dodatek do wielu dań, szczególnie o orientalnym rodowodzie.koz1

Kozieradka (ang. Fenugreek), nazywana też bożą trawką,  to przyprawa, która jest bardzo popularna szczególnie w kuchni indyjskiej. Wykorzystuje się w niej zarówno nasiona, jak i liście tej rośliny. Warto ją stosować ponieważ posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych. Jest cenionym składnikiem kuchni wegetariańskiej, gdyż nadaje potrawom z warzyw i tofu niezwykłego aromatu. Uprażoną i zmieloną kozieradką można przyprawiać pieczone ziemniaki, gotowaną marchewkę, fasolę, kotlety selerowe, brokułowe lub kalafiorowe, ale także potrawy z jaj i zupy warzywne. Nadaje się do zaprawiania dipów jogurtowych oraz twarogów, można ją dodawać do dressingów sałatkowych na bazie jogurtu. Świetnie się sprawdzi w humusach z gotowanych warzyw strączkowych, czyli pastach z gotowanej fasoli, cieciorki, bobu, soczewicy. Młode liście kozieradki oraz kiełki z nasion można dodać do sałatek jako urozmaicenie smaku. W niektórych krajach nasiona kozieradki moczy się w wodzie i gotuje, po czym podaje jako kaszę. W wielu krajach nasiona kozieradki są wysoko cenioną przyprawą – wchodzą one w skład np. hinduskiej mieszanki przyprawowej „curry” i bułgarskiej „czubricy”, nadając im smak zbliżony do parmezanu. Całe nasiona można też uprażyć na patelni i wykorzystywać podobnie jak nasionka sezamu.

Właściwości lecznicze kozieradki

Wzmacnia

-gdy organizm jest osłabiony, anemiczny, gdy brakuje nam energii do życia, gdy mamy problemy z pamięcią i koncentracją możemy przygotować następującą mieszankę:

•50g nasion kozieradki

•50g liści pokrzywy

•50g siemienia lnianego

Zioła wymieszać, zemleć w młynku do kawy, wymieszać z płynnym miodem, stosować kilka razy dziennie po 1 łyżeczce.

Wspiera trawieniekoz3

- kozieradka zawiera dużą ilość błonnika oraz antyoksydantów. Dzięki jej stosowaniu, można pozbyć się z organizmu toksyn i wspierać trawienie.

Zmniejsza nadkwasotę

- jedna łyżeczka kozieradki, dodana do jedzenia, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia refluksu jelitowego oraz zgagi. Dzieje się tak dlatego, że zawiera ona śluzy, osłaniające żołądek i jelita. Dzięki temu znacznie zmniejszamy podrażnienie tkanek. Najlepiej jest używać ją w podobny sposób do lnu, czyli namoczyć ją w ciepłej wodzie, by przedostał się do niej cały śluz.

Wspiera odchudzanie

-jeśli chcesz schudnąć, powinieneś przyjmować kozieradkę rano, na pusty żołądek. Można ją zarówno zaparzać, jak i żuć. Dzięki temu osiągamy korzyści z przyjmowania większej ilości błonnika, który wypełnia żołądek. Pozwala to znacznie zmniejszyć apetyt i ograniczyć porcje jedzenia.

koz5Jest lekarstwem na gorączkę i ból gardła

-stosowanie kozieradki może być alternatywą dla znanej polskiej receptury, czyli mieszaniny mleka, miodu czosnku. Napar z kozieradki wymieszanej z cytryną i miodem, sprawia, że szybko stajemy na nogi. Tutaj widać kojące działanie śluzów z kozieradki – hamują one kaszel i zmniejszają ból, który towarzyszy chorobom gardła.

Zmniejsza ryzyko występowania nowotworów jelita grubego

-w jej skład wchodzą takie składniki, jak saponiny i śluzy, które zmniejszają wchłanianie toksyn przez ścianę jelita grubego. Bardzo ważna jest także spora zawartość błonnika, który „rozcieńcza” toksyny znajdujące się w jelitach. To jeden z czynników, który pozwala ograniczyć ryzyko nowotworów.

Zmniejsza stany zapalne skóry

-kozieradka zawiera antyoksydanty i substancje przeciwzapalne, dlatego po jej zastosowaniu na skórę, można spodziewać się zmniejszenia stanów zapalnych i egzemy. Wpływają one także na zmniejszenie widoczności blizn. Aby uzyskać to działanie, należy zastosować pastę z rozdrobnionej kozieradki i wmasowywać ją w blizny.

Zmniejsza ilość zmian skórnychFenugreek seeds in wooden spoon

  • kozieradka jest stosowana na skórę po to, by zmniejszyć ilość takich zmian, jak pryszcze i czyraki, a także by wygładzić zmarszczki. Dobrym rozwiązaniem jest mycie twarzy z użyciem wody zagotowanej z nasionami kozieradki. Jeśli zależy ci na skuteczniejszym działaniu, nałóż kozieradkę na skórę na 20 minut.

koz2Kozieradka na włosy

-większość moich znajomych stosuje kozieradkę po to, by poprawić stan włosów. W tym celu można zarówno przyjmować ją jako przyprawę, jak i nakładać ją w formie maski na włosy. Aby zapobiegać wypadaniu włosów, należy wymieszać razem olej kokosowy (lub inny tłuszcz, który nie ulega zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury), oraz nasiona kozieradki. Następnie należy podgrzać tę mieszaninę i nakładać ją na skórę i włosy. Kozieradka stosowana w taki sposób, zmniejsza także ilość łupieżu.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do formy podawania kozieradki. Może być podawana, jako jeden z elementów dania, ale może stanowić także główny element posiłku. Może być składnikiem przyprawy, ale też naparem, czy herbatką. Kobiety w ciąży lub karmiące powinny konsultować stosowanie kozieradki z lekarzem prowadzącym.  Nasiona kozieradki można kupić w większości polonijnych sklepów w dziale w przyprawami.