“Polskie Drzewo” w Owen Sound

Polacy w Kanadzie Series Top News paźd 24, 2017 at 6:00 am
Historyk Paula Niall z certyfikatem uznającym “Polskie Drzewo” pod Owen Sound za “drzewo dziedzictwa”.

Historyk Paula Niall z certyfikatem uznającym “Polskie Drzewo” pod Owen Sound za “drzewo dziedzictwa”.

Rosnące w okolicznym lesie drzewo zostało uznane za “drzewo dziedzictwa” i wyróżnione specjalną tabliczką tylko dlatego, że w 1942 roku będący tu na ćwiczeniach żołnierz polski wyrył w korze widoczny do dzisiaj napis: “14 IV 1942, Jeszcze Polska nie zginęła. Żołnierza wolą pomagać”.

Napis nacięto (prawdopodobnie bagnetem) w korze amerykańskiego buka, który znajduje się na szlaku wędrownym Bruce Trail w okolicy Sydenham Towhnship. Jest zaledwie jedno z około 80 drzew z całej prowincji uznane za “drzewo dziedzictwa” zgodnie z programem Ministerstwa Leśnictwa – Ontario Heritage Tree Program, który bierze pod uwagę takie aspekty jak wiek, rozmiar, wygląd i znaczenie kulturowe oraz historyczne drzewa.

- Jestem podekscytowana i bardzo szczęśliwa – powiedziała Paula Niall, lokalny historyk, który nominowała drzewo do tytułu.

“Polskie Drzewo” znajduje się tuż przy Autostradzie 26 pobliżu Clearview Crescent. Buk liczy sobie około 150 lat i nadal rośnie choć ma wiele suchych konarów i dużą dziurę u podstawy. W pobliżu umieszczono małą tablicę informującą o znaczeniu drzewa.

Uważa się, że słowa wycięte w jego korze są dziełem młodego żołnierza polskiego, który przebywał na terenie obozu treningowego Wojska Polskiego im. Tadeusza Kościuszki, jaki powstał w Owen Sound w pierwszych latach II wojny światowej (w odróżnieniu od obozu w Niagara-On-The-Lake podczas I wojny światowej). Jest to mało znany fakt w dziejach żołnierza polskiego.

W 1942 r. polski rząd na uchodźstwie wynegocjował z kanadyjskim rządem rekrutację i szkolenie wolontariuszy w Kanadzie dla Polskich Sił Zbrojnych. Rekrutacja rozpoczęła się w 1941 roku.

Z misją werbunkową przybył wówczas były podkomendny gen. Hallera – gen. Bolesław Duch, aby w nadgranicznym Windsor organizować punkt rekrutacji do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zgłosiło się 1100 osób, w tym ponad 200 urodzonych w Kanadzie. Wówczas zwrócono się o pomoc do płk. LePana, dowódcy polskich żołnierzy w Obozie Kościuszki w Niagara-On-the-Lake podczas I wojny światowej. Nie będąc od dawna wojskowym LePan użył wpływów swojej rodziny, aby znaleźć odpowiednią lokalizację ośrodka szkoleniowego. Dzięki temu powstał wówczas drugi historycznie Obóz Kościuszko (The Tadeusz Kosciuszko Polish Army Training Camp) w Owen Sound, rodzinnym mieście LePana. Tym razem ekwipunku dostarczyły armie kanadyjska i amerykańska.

zz drzewo7

W Owen Sound wojsko to otrzymało szkolenie piechoty podstawowej i zmechanizowanej w obozie zlokalizowanym przy 14th Street West. Polscy oficerowie stacjonowali na terenie kwater prywatnych, podczas gdy żołnierze mieszkali w koszarach na terenie odnowionej fabryki mebli (North American Furniture Factory).

Obóz w Owen Sound zamknięto w maju 1942 roku. Gdy Japończycy zbombardowali Pearl Harbor i Stany jednoczone przystąpiły do wojny, wszystkie polskie legiony w USA i Kanadzie zostały przyłączone do armii kanadyjskiej lub amerykańskiej.

zz drzewo5

Więcej – TUTAJ.

Jak trafić – TUTAJ.

zz dzewo3 Screen Shot 2017-10-23 at 11.03.48