Będzie trudniej o kredyt hipoteczny

Rynek Top News paźd 26, 2017 at 11:30 am

zz mortgageZmieniają się zasady przyznawania hipotek (mortgages) – od 1 stycznia będzie trudniej otrzymać pożyczkę na kupno nieruchomości. 

Zaostrzono wytyczne (znane jako Guideline B-2), które obejmują zmiany w  procedurach dotyczących ubezpieczania kredytów hipotecznych. Obecne przepisy faworyzują osoby, które wpłacą co najmniej 20% zaliczki (downpayment) i umożliwiają im otrzymanie pożyczki bez poddawania się tzw. testowi stresu (stress test). Od nowego roku każdy pożyczkobiorca będzie musiał się takiemu testowi poddać.

Test stresu polega na tym, że bada się zdolność spłaty hipoteki w przypadku podwyższenia stóp procentowych.

Niektórzy uważają, że nadchodzące zmiany w przepisach zapowiadają podwyżkę oprocentowania kredytów. W praktyce bada się czy pożyczkobiorca jest w stanie spłacać kredyt oprocentowany o około 2% powyżej oprocentowania rynkowego. Oznacza to, że maksymalna wartość nieruchomości, na którą klient może dostać pożyczkę obniża się o 15%.

Zapowiadane zmiany są istotne dla osób, które mają problemy z wykazaniem wystarczających dochodów na to, by otrzymać hipotekę. Dotychczas wystarczyło, że wpłacili 20% i nikt zbytnio nie badał ich zdolności kredytowej. Osoby w takiej sytuacji mają więc czas na kupno nieruchomości do 1 stycznia 2018.

Testowi stresu nie będą poddawane osoby które odnawiają hipoteki jeśli będą to robić w tej samej instytucji finansowej.

Jeśli będą chciały zmienić pożyczkodawcę test stresu obejmie ich również.

- Zmiany w wytycznych B-20 (Residential Mortgage Underwriting Practices and Procedures) umacniają silny i rozsądny system regulacyjny ubezpieczonych hipotek w Kanadzie - powiedział Jeremy Rudin, nadzorujący OSFI (The Office of the Superintendent of Financial Institutions).

Pełna aktualizacja nowych wytycznych dostępna jest na stronie internetowej OSFI - TUTAJ.

Rynek natychmiast zareagował na zmiany.

James Laird, współzałożyciel Ratehub.ca i prezes CanWise Financial powiedział: - Pracujący w przemyśle hipotecznym kwestionują czy teraz jest odpowiedni moment, aby wprowadzać więcej regulacji, które ochłodzą rynki w całym kraju.

Robert Hogue, ekonomista z RBC powiedział, że chociaż zmiany te nie są zaskoczeniem, będą miały rzeczywisty wpływ na rynek. - Spodziewamy się, że po krótkim wzroście aktywności napędzanej przez kupujących, którzy starać się będą ominąć istniejące kryteria kwalifikacyjne, zmiana ta będzie miała niewielki wpływ na rynek mieszkaniowy po wejściu jej w życie w styczniu. Początkowo ma jednak potencjał do rozhuśtania rynku, ponieważ nieuregulowane kredyty hipoteczne stanowią znaczną część rynku kredytów - powiedział Hogue.

Prezes Ontario Real Estate Association, Tim Hudak uważa, że prowincja ponosi ciężar interwencji rządowych i uważa, że ​​nadszedł czas, aby rządy wyhamowały swe interwencje polityczne. Jego zdaniem, rynek mieszkaniowy w Ontario jest zbyt ważny dla prowincyjnej gospodarki  aby wprowadzać niepotrzebne przepisy, które “zaszkodzą marzeniu właścicieli domów”.

Wiecej - TUTAj.