Nie zapomnieli o przyjacielu

Lokalnie Series Top News paźd 27, 2017 at 10:00 am

aasmiley

Pod petycją o postawienie pomnika psu w torontońskim Bercz Park w centrum miasta podpisało się 27 tysięcy mieszkańców.

Jest czymś niezwykłym, że zwykły, wydawałoby się golden retriever zdobył sobie tak ogromną sympatię społeczeństwa nie będąc – jak na przykład pies Szarik czy bohater kryminalnego serialu pies „Komisarz Alex” – bohaterem popularnego filmu. Czym więc pies przez 15 lat swojego życia zdobył sobie tak ogromne uznanie?

Smiley urodził się niewidomy. Nie przeszkodziło to, by stał się przyjacielem i często najbliższą istotą dla ludzi chorych, niepełnosprawnych.

„Smiley był specjalnym psem… wydawało się, że leczył wszystkich tych, których spotkał” – czytamy w petycji.

- Jestem zaskoczona i oszołomiona, że tak wiele osób popiera pomysł upamiętnienia Smiley pomnikiem – mówi właścicielka psa, Joanne George – Ale wiem, że on na to zasłużył. Był psem pokornym, cierpliwym, przyjaznym i po prostu dobrym. Historia Smiley zachęciła wielu ludzi do zrobienia czegoś dobrego.

Pomnik Smiley ma stanąć przy fontannie w Bercz Park.

Pomnik Smiley ma stanąć przy fontannie w Bercz Park.

Smiley przez całe swoje życie był psem terapeutycznym w ramach programu prowadzonego przez St. John’s Ambulance. Budził uśmiech na twarzach dzieci z porażeniem mózgowym, sparaliżowanych, chorych na raka, ludzi, którym jego obecność pomagała uporać się z sytuacjami, z którymi uporać się nie sposób. Przez 15 lat swojej „pracy” sam nie był w stanie uporać się z rakiem, na który zmarł 14 października.

Autorzy petycji chcą, by postument upamiętniający Smiley stanął tuż przy fontannie w  Bercz Park w dzielnicy Stouffville.

“To bardzo skromny gest, który możemy zrobić, aby uczcić tego szczególnego psa” – czytamy w petycji.

Od czasu otwarcia parku zyskał on sobie sławę wśród właścicieli psów jako miejsce, gdzie ich podopieczni piją wodę z umieszczonej tam fontanny.