Z Toronto do Oslo po Nagrodę Nobla

Lokalnie Top News paźd 28, 2017 at 6:00 am
Moment wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę (6 sierpnia 1945 r.)

Moment wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę (6 sierpnia 1945 r.)

Kanadyjka, która przeżyła wybuch bomby atomowej w Hiroszimie odbierze w grudniu Pokojową Nagrodę Nobla.

Zdjęcie rodziny Setsuko Thurlow zrobione w 1937 roku.

Zdjęcie rodziny Setsuko Thurlow zrobione w 1937 roku. Ze wszystkich osób z tego zdjęcia przeżyła tylko ona.

85-letnia Setsuko Thurlow miała 13 lat i mieszkała w Hiroszimie, gdy Stany Zjednoczone zrzuciły pierwszą z dwóch bomb atomowych. Japonka wyszła za mąż za Kanadyjczyka i w latach pięćdziesiątych przeniosła się do Toronto. Teraz została poproszona, by wraz z dyrektorem wykonawczym Międzynarodowej Kampanii na Rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons – ICAN), Beatrice Fihn, odebrała Pokojową Nagrodę Nobla przyznaną tej organizacji. Uroczystość będzie miała miejsce w Oslo, w Norwegii.

Setsuko Thurlow uważa, że Kanada mogłaby silniej wspierać rozbrojenie nuklearne na całym świecie. ICAN uważa ją za lidera ruchu od czasu powstania organizacji w 2007 roku. Odegrała ona kluczową rolę w wysiłkach by Organizacjia Narodów Zjednoczoych przyjęła uchwałę o zakazie posiadania broni atomowej.

Setsuko Thurlow

Setsuko Thurlow

Kanadyjka przez całe życie przeciwstawiała się produkcji broni jądrowej i jej rozprzestrzenianiu. Gdy dowiedziała się, że ICAN wybrał ją jako swoją przedstawicielkę na uroczystości wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla, powiedziała, że czuje się „do głębi wzruszona” z tego powodu.