Egzotyczna wyprawa dzieci z Północy do Toronto

Lokalnie Top News paźd 30, 2017 at 10:00 am
Młodzi artyści i ich opiekunowie: Alexa Hatanaka (ostatnia z prawej) i Patrick Thompson (ostatni z lewej).

Młodzi artyści i ich opiekunowie: Alexa Hatanaka (ostatnia z prawej) i Patrick Thompson (ostatni z lewej).

Grupa młodych Innuitów z północnej wspólnoty Cape Dorset w Nunavut przybyła do Toronto, by upiększyć jeden z budynków na Harbourfront.

Mural, którą stworzyli młodzi artyści z Północy nosi tytuł Avatittinnik Kamatsiarniq, co w języku Innuitów (Eskomosów) oznacza „szacunek i opiekę nad ziemią, zwierzętami i środowiskiem”.

Młodzi Innuici pracowali w Coronation Park w ramach akcji prowadzonej przez organizację pod nazwą „Ambasada Wyobraźni”, która ma na celu aktywizację młodzieży zamieszkałej na północnych rubieżach Kanady. Organizacja prowadzona jest przez dwójkę artystów z Toronto – Alexę Hatanakę i Patricka Thompsona, którzy pomagają młodzieży z Północy, aby mogli zrealizować swoje pomysły.

aainnuici3- Myślę, że zasługują na to aby mieć okazję do zrobienia tego rodzaju projektów, by zdobyć nowe doświadczenia, a jednocześnie móc wyrazić swoje myśli i pokazać swoją ekspresję – mówi Hatanaka, podkreślając przy tym, że wielu z przybyłych do Toronto młodych ludzie wyjechało po raz pierwszy poza swoje terytorium.

Mural, jaki stworzyli młodzi Innuici, przedstawia kolekcję zwierząt i krajobrazów na Północy. Są wśród nich ssaki morskie, renifery karibu, góry lodowe i igloo.

W przesięwzięciu udział wzięło sześciu artystów: Christine Adamie, David Pudlat, Taqialuk Pudlat, Moe Kelly, Iqaluk Quvianaqtuliaq i Cie Taqiasuk.

Wspólnota Cape Dorset, skąd przybyli, liczy sobie 1200 osób i położona jest na Ziemi Baffina.

aainnuici

Cape Dorset

Ziemia Baffina (Baffin Island) to największa wyspa Archipelagu Arktycznego, druga pod względem wielkości wyspa Arktyki po Grenlandii oraz piąta na świecie. Jej powierzchnia wynosi 507 451 km². W większej części położona jest za kołem podbiegunowym. Populacja wyspy wynosi ok. 11 tys. osób. Jej nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego odkrywcy Williama Baffina, który badał wyspę na początku XVII wieku. Położona na północ od Cieśniny Hudsona, która oddziela ją od półwyspu Labrador. Największa osada na wyspie to Iqaluit, stolica terytorium Nunavut. Powierzchnia wyspy jest w większości skalista, z wysokimi górami z licznymi lodowcami w jej środkowej części. W zachodniej, nizinnej części rośnie tundra. Linia brzegowa jest silnie urozmaicona, z licznymi fiordami i półwyspami (Brodeur, Borden, Cumberland, Hall, Meta Incognita i Foxe). Najdłuższą rzeką na wyspie jest Koukdjuak, która przepływa przez dwa największe jeziora Ziemi Baffina Nettilling i Amadjuak.

David Pudlat

David Pudlat

Pobyt w Toronto był dla młodych ludzi okazją do poznania innych kultur, zobaczenia innego świata.

- To było zabawne widzieć te nowe miejsca i próbować nieznane potrawy – mówi 13-letnia Moe Kelly.0

Jej równolatek, David Pudlat namalował morsa podczas tańca, odwróconą do góry brzuchem rybę i śnieżny skuter. Mówi, że jest to dla niego wielkie doświadczenie, bo nigdy wcześniej niczego nie malował poza terytorium Nunavut.

To nie pierwsi goście z Północy, przyjęci przez “Ambasadę Wyobraźni”. W 2015 roku grupa artystów z Yukonu pomalowała 18-metrową ścianę z boku budynku na roku King Street i Jarvis Street.