Przyjechał do Toronto po naukę

Lokalnie Top News paźd 30, 2017 at 6:00 am
Senator Bernie Sanders spotkał się z premier Ontario Kathleen Wynne.

Senator Bernie Sanders spotkał się z premier Ontario Kathleen Wynne.

Amerykański senator Bernie Sanders uważa kanadyjski system opieki zdrowotnej za wzorcowy.

Były kandydat na prezydenta USA, ubiegający się o nominację na to stanowisko z ramienia Partii Demokratycznej, senator Bernie Sanders wystąpił na Uniwersytecie Torontońskim. Bilety sprzedawane w Internecie na spotkanie z socjalistycznym senatorem rozeszły się dosłownie w kilka sekund.

Sanders, jak pamiętamy, przegrał nieudaną kampanię wyborczą i nie został oficjalnym kandydatem swojej partii na prezydenta w wyborach w 2016 roku od tygodnia przebywa w Kanadzie. Chce tutaj dowiedzieć się, jak funkcjonuje kanadyjska służba zdrowia, jak jest finansowana i jak się sprawdza w praktyce.

aasandersSenator chce by Stany Zjednoczone zorganizowały swój system opieki zdrowotnej na wzór kanadyjski. W amerykańskim senacie złożył projekt ustawy Medicare for All, mającą na celu zwiększenie dostępności do opieki zdrowotnej dla obywateli USA. Mówi, że żaden kraj na świecie nie ma idealnego systemu, ale jego zadaniem jest zadawanie pytań, aby przenieść do USA najlepsze doświadczenia, aby uczynić amerykański system jak najbardziej efektywnym.

- Rozmowy, jakie przeprowadziłem wczoraj w szpitalach w Ontario były naprawdę orzeźwiające, kiedy analizowaliśmy, jak to działa w Ontario – stwierdził Sanders, który spotkał się między innymi z premier Ontario Kathleen Wynne w Mount Sinai Hospital

Wynne skorzystała z okazji, by pochwalić się nowym programem OHIP+, który będzie oferował bezpłatne leki na receptę dla mieszkańców prowincji dla osób do 25 roku życia począwszy od 2018 roku.

Po spotkaniu na UofT Sanders rozmawiał z dr Danielle Martin z Women’s College Hospital.

Mimo staran socjalistycznego senatora, szanse na wprowadzenie w Stanach Zjednoczonych systemu opieki podobnego do tego, jaki funkcjonuje w Kanadzie są nikłe.

Specjalista ds. Polityki zdrowotnej Larry Levitt z Kalifornijskiej Fundacji Kaiser Family mówi, że debata nad zmianą amerykańskiej opieki zdrowotnej na podobną do kanadyjskiego systemu jest w gruncie rzeczy symboliczna.

- W obecnym otoczeniu politycznym, nie nastąpi to w najbliższym czasie – mówi Levitt w wywiadzie z dziennikarzem CBC Toronto – Amerykanie nie są szczególnie zainteresowani przykładami opieki zdrowotnej w innych krajach.