Najsmutniejsza torontońska statystyka

Lokalnie Top News paźd 31, 2017 at 6:00 am

aabezdomny5

Przez dziewięć miesięcy tego roku w Toronto zmarło co najmniej 70 bezdomnych. Umierają stosunkowo młodo – w wieku 48 lat.

Taką statystykę przytoczyła szefowa Toronto Public Health, dr Eileen de Villa dodając, że wśród zmarłych było 57 mężczyzn i 13 kobiet.

Dr Eileen de Villa

Dr Eileen de Villa

- Na podstawie tych liczb możemy stwierdzić, że bezdomność jest istotnym czynnikiem ryzyka wczesnej śmierci – powiedziała dr de Villa.

Czterdzieści sześć bezdomnych osób zmarło w schroniskach lub szpitalach, cztery zmarły na ulicy. Lokalizacja 20 zgonów nie jest znana.

Od stycznia 2017 roku Urząd Miasta zaczął zbierać dane o zgonach bezdomnych w bardziej wszechstronny sposób. Wcześniej śledzono jedynie śmierci osób przebywających w schroniskach finansowanych przez miasto.

Przyczyny zgonów są zróżnicowane. Wiele jest przyczyn indywidualnych, głównie zawałów serca. Część z nich nastąpiła po przedawkowaniu narkotyków. Ale zaznaczyć trzeba, że oficjalne przyczyny śmierci były określane tylko w sprawach, w których w grę wchodziło dochodzenie koronera, a tych dochodzeń było 32.

Zbierane dane obejmują wiek, płeć, datę śmierci, lokalizację i przyczynę śmierci, jakiekolwiek dziedzictwo tubylcze, historię bezdomności, miejskie agencje wykorzystywane przez osobę zmarłą oraz dane kontaktowe osoby zgłaszającej zgon.

System śledzenia skupia się na bezdomnych, którzy umierają podczas pobytu na ulicy, w domu przyjaciela lub rodziny, w schronisku lub w innym miejscu. Wszystkie gromadzone dane są poufne.

Dr de Villa powiedziała, że ma nadzieje, iż statystyka ta pomoże miastu lepiej zrozumieć „przyczyny” bezdomności, da też pojęcie o zakresie problemu i pomogą miejskim pracownikom podejmować lepsze decyzje dotyczące „usług dla bezdomnych”. Szefowa miejskiej służby zdrowia dodała, że choć miasto zbiera dane, to dba o to, by zachować prywatność osób, które zmarły. Dlatego zachowuje w tajemnicy dane dotyczące ich tożsamości jak i przyczyn, które sprawiły, że często zbyt wcześnie rozstały się z życiem.

Warto zwrócić uwagę, iż liczba zgonów w schroniskach finansowanych przez miasto była znacznie wyższa w przeciągu 9 miesięcy tego roku niż przez cały rok 2016. W ubiegłym roku odnotowano 30 takich zgonów, w ciągu 9 miesięcy bieżącego roku było ich 45.

De Villa zaznaczyła, że śmierci te „nie odzwierciedlają pełnego zakresu problemu”. Ma nadzieję, że zebrane dane „zapewnią wiedzę, która pomoże w podjęciu kroków, które spowodują poprawę stanu zdrowia w tej bardzo wrażliwej części populacji”.

Po zakończeniu roku Toronto Public Health zamierza poinformować opinię publicznej o całkowitej liczbie zgonów wśród przebywających w mieście osób bez stałego dachu nad głową.