Wszyscy w szoku po wtorkowej katastrofie na autostradzie 400

Lokalnie Top News list 2, 2017 at 6:00 am

aaszok2

Po szoku, jaki wywołał wczorajszy tragiczny karambol na autostradzie 400 przyszedł czas na refleksje na temat przyczyn wypadku.

W katastrofie zginęły trzy osoby. Sierżant Kerry Schmidt z Ontario Provincial Police mówi, że i tak możemy mówić o dużym szczęściu, bo równie dobrze ofiarą tego typu zdarzenia, gdzie mieliśmy do czynienia z wybuchem dwóch cystern z paliwem, śmiertelnych ofiar mogło być dwadzieścia pięć.

Teraz, gdy teren został już dokładnie przeszukany i jest pewność, że nikt nie pozostał bez pomocy, przyszedł czas na sprzątanie, naprawienie szkód, a przede wszystkim odpowiedzenie sobie na pytanie, co było główną przyczyną katastrofy i co zrobić, by w przyszłości jeszcze bardziej zminimalizować możliwość powtórzenia się takiej sytuacji.

Organizacja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Ontario zwróciła się do głównego koronera prowincji, dra Dirka Huyera, by ten wnikliwie zbadał kwestię bezpieczeństwa na drogach.

Brian Patterson, prezes i dyrektor generalny Ontario Safety League powiedział, że ta kolizja była „punktem krytycznym”, który skłonił go do złożenia odpowiedniego wniosku do koronera w tej sprawie. Jego zdaniem „świeże spojrzenie” ze strony dra Huyera pomoże rządowi wprowadzenie takich regulacji, które pozwolą zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków w prowincji.

Ze wstępnych ustaleń policyjnych śledczych wynika, że pierwotną przyczyną kolizji, która pociągnęła za sobą cały łańcuch kolejnych była nieuwaga kierowcy ciężarówki, który nie wyhamował pojazdu, gdy ruch na autostradzie zwolnił z powodu wcześniejszego wypadku.

- Naprawdę nie ma usprawiedliwienia dla kierowcy tej ciężarówki, który kontynuował jazdę z maksymalna prędkością – mówi komisarz OPP J.V.N. (Vince) Hawkes.

Na brak koncentracji kierowców pojazdów komercyjnych zwracano uwagę niejednokrotnie. Nawet w ubiegłym tygodniu OPP zakomunikowało o ukaraniu czterech kierowców ciężarówek uczestniczących w czterech kolizjach w okresie letnim za „nieuważną jazdę”.

- Rozmawialiśmy o skutkach śmiertelnych na autostradzie, gdzie ciężarówki stanowią sporą część pojazdów i mają wpływ na inne samochody korzystające z dróg szybkiego ruchu – mówi Hawkes – Dokładnie taki sam scenariusz widzieliśmy ubiegłej nocy.

Szef Ontario Safety League powiedział, że śledztwo nie będzie dotyczyło „wskazywania kogokolwiek palcem”, ale identyfikacji „najlepszych praktyk” dla wszystkich użytkowników dróg.

- Pomimo starań ministerstwa i policji o bezpieczeństwo dróg wyraźnie czegoś brakuje – stwierdził Patterson – Naczelny Koroner może spojrzeć na wszystkie te kwestie, od szkolenia i kwalifikowania kierowców, po kwestie nowych technologii w nowy sposób.

Zapytany o możliwość przeprowadzenia publicznego dochodzenia przez Naczelnego Koronera prowincji, minister transportu Ontario, Steven Del Duca powiedział, że jeżeli koroner podejmie taką decyzję, to Ministerstwo Transportu „z przyjemnością udzieli potrzebnych informacji i będzie w pełni współpracowało”.

Stephen Laskowski

Stephen Laskowski

W środę przewodniczący Ontario Trucking Association, Stephen Laskowski, złożył kondolencje rodzinom osób, które zginęły we wtorkowej kolizji na autostradzie 400.

- Nikt nie jest bardziej krytyczny niż nasza branża – powiedział Laskowski – Ale też statystycznie raz po raz okazuje się, że ciężarówki prowadzone przez profesjonalnych kierowców są najbezpieczniejszymi pojazdami na drodze.

Laskowski przytacza dane z ubiegłego roku, z których wynika, że w 2016 roku 93 duże ciężarówki były zaangażowane w śmiertelnych kolizjach, podczas gdy samochody osobowe spowodowały 433 wypadki kończące się śmiercią.

Szef Ontario Trucking Association podkreślił, że jego organizacja współpracuje z OPP i Ministerstwem Transportu w zwalczaniu nieuważnej i agresywnej jazdy wśród komercyjnych kierowców ciężarówek.

Michael John Davidson

Michael John Davidson

Przedsięwzięto też odpowiednie szkolenia kierowców wprowadzając od 1 lipca tego roku dodatkowy obowiązkowy kurs wstępny, nim potencjalni kierowcy samochodów ciężarowych będą mogli skorzystać z licencji klasy A.

Michael John Davidson, instruktor jazdy ciężarówkami z Toronto uważa, że edukacja była piętą achillesową branży aż do zmian wprowadzonych 1 lipca.

- Teraz uczą się, jak porusza się ciężarówka, jak działa sprzęt – mówi, dodając, że pięciotygodniowy kurs powinien być nawet dłuższy i obejmować edukację w zakresie bezpieczeństwa z uwzględnieniem zmęczenia podczas jazdy i osobistego zdrowia kierowcy.