Zaskakujące wyniki badań: marihuana jednak wzmaga agresję 

Rynek Top News list 2, 2017 at 12:30 pm

zz zaskakujaceDotychczas marihuana była uważana za używkę, która w przeciwieństwie do alkoholu nie wyzwalała agresji. Teraz okazuje się, że palacze konopi również mogą być przez nią bardziej agresywni.

Badacze z Institut en Santé Mentale w Montrealu postanowili sprawdzić czy uważana dotychczas za wolną od agresji marihuana faktycznie taka jest. W tym celu przebadali ponad 1000 pacjentów szpitali psychiatrycznych z amerykańskich stanów Missouri i Massachusetts oraz Pittsburgha, którzy przejawiali agresywne zachowania takie jak napaści, pobicia czy gwałty.

Okazało się, że to marihuana wzmaga w człowieku agresję. Naukowcy zaznaczyli, że nieprawdziwe są teorie mówiące o tym, że marihuana nie ma wpływu na dokonywanie przestępstw przez jej użytkowników. Zaznaczyli też, że ich badania są miarodajne, ponieważ osoby uczestniczące w nich nie piły alkoholu, co mogłoby wprowadzić naukowców w błąd.

zz marihuana2Badanie polegało na przeprowadzeniu wywiadów na grupie 1136 kobiet i mężczyzn co 10 tygodni przez okres roku od zwolnienia ich ze szpitala. Okazało się, że pacjenci, którzy stosowali narkotyk raz na 5 spotkań z naukowcami przejawiali większe skłonności do przemocy niż osoby, które go nie używały.

Naukowcy doszli do wniosku, że między marihuaną, a przemocą jest w istocie silniejsze powiązanie niż między alkoholem czy kokainą, a przemocą. Przy okazji naukowcy stwierdzili, że powiązanie to nie jest dwu, ale wielokierunkowe.

Opublikowane dane z pewnością będą zaskoczeniem dla zwolenników legalizacji marihuany, których jednym z koronnych argumentów był fakt, że w przeciwieństwie do alkoholu nie wzbudza ona agresji u jej użytkowników. Choć badania te polegają tylko na statystyce i w istocie rzeczy nie do końca obalają argument zwolenników legalizacji konopi, to z pewnością posłużą jej przeciwnikom, którzy domagają się całkowitego zakazania tego narkotyku.

Więcej – TUTAJ.