Druga młodość kultowego kina

Lokalnie Series Top News list 5, 2017 at 10:00 am
Kino ma nowy ekran i nowy system nagłaśniający.

Kino ma nowy ekran i nowy system nagłaśniający.

Największe w Ontario kino Imax ponownie zaprasza entuzjastów tej oszałamiającej techniki filmowej iluzji.

Kino Cinesphere na Ontario Place zbudowane w 1971 roku było pierwszym na świecie stałym miejscem, gdzie wyświetlano filmy na gigantycznym ekranie zrobione za pomocą specjalnych kamer i najnowocześniejszej techniki filmowej, którą nazwano Imax. Niewątpliwie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kino to było jedną z największych atrakcji turystycznych Toronto.

Mimo słabnącej popularności parku rozrywki, jakim było Ontario Place na początku XXI wieku, Cinesphere wciąż miało swoich widzów przyciągając nie tylko na seanse filmów popularnonaukowych robionych w technice Imax, ale wyświetlając na ogromnym ekranie hollywoodzkie filmowe hity.

Po zamknięciu Ontario Place, w 2012 roku zamknięto również kino. Przez długi czas zastanawiano się co zrobić z byłym parkiem rozrywki i co zrobić z kinem. Mówiono o otwarciu w tym miejscu Casino i całego kompleksu rozrywkowego, ale wobec sprzeciwu większości mieszkańców, którzy nie życzyli sobie inwazji hazardu w centrum Toronto, zarzucono ten pomysł. W końcu postanowiono zrewitalizować to miejsce w kilku etapach.

Pierwszym z nich było stworzenie szlaku rekreacyjnego Trillium Park i Williama G. Davisa w czerwcu ubiegłego roku. Powstał on w miejscu jednego z parkingów Ontario Place. Prowincja wyasygnowała na ten cel 30 milionów dolarów.

Nowe fotele na widowni kina

Nowe fotele na widowni

Drugim etapem jest przywrócenie do życia Cinesphere. Kino ma być otwarte we wszystkie weekendy przez cały rok. Ogłosiła to prowincyjna minister turystyki, kultury i sportu, Eleanora McMahon na specjalnym pokazie dla Vipów, na którym wyświetlono dwa nowe filmy nakręcone w technice Imax – „Dunkierka” i „Na północ od Superior”.

- To bardzo ekscytujące ponownie przywitać widzów w tym kultowym miejscu – stwierdziła przed seansem McMahon.

Minister nie kryła zadowolenia, bo choć kino z zewnątrz wygląda tak samo jak 46 lat temu, to w środku nastąpiły wielkie zmiany.

- Zmieniliśmy ekran – mówi McMahon – Poprawiliśmy wejście, akustykę i oświetlenie, zmieniliśmy fotele na widowni.

Supernowoczesny laserowy projektor Imax

Supernowoczesny laserowy projektor Imax

Ale najważniejsza zmiana nastąpiła w kabinie projekcyjnej. Jest nowy, supernowoczesny, laserowy projektor. Kinooperator, David Keighley z Imax mówi, że ludzie zauważą dużą różnicę w jakości obrazu.

- Zdjęcia zapierają dech w piersiach – entuzjazmuje się – Są bardziej naturalne, a obraz jest jeszcze bardziej rzeczywisty.

Entuzjazmu nie kryje rzecznik Ontario Place, Matt Ryan.

- To, co teraz chcemy zrobić, to otworzyć tę przestrzeń i wprowadzić tu nowe pokolenie widzów – mówi – Ale mamy nadzieję, że przybędą tu ci wszyscy, którzy byli tu wcześniej gonieni nostalgią za wspaniałymi chwilami, które tutaj przeżywali.

Na tym nie kończy się rewitalizacja Ontario Place. Minister McMahon powiedziała, że kolejną fazą będzie przebudowa zachodniej wyspy. Wciąż jednak nie podjęto decyzji, co tam się znajdzie.

Minister turystyki, kultury i sportu, Eleanora McMahon

Minister turystyki, kultury i sportu, Eleanora McMahon

- Moje ministerstwo właśnie zakończyło proces składania wniosków o zagospodarowanie tej części Ontario Place – mówi pani minister – Widzieliśmy wiele naprawdę ekscytujących innowacyjnych propozycji i projektów.

McMahon mówi, że rząd prowincji chce, aby Ontario Place na nowo stało się światowej klasy miejscem wypoczynku i rozrywki. Zmiany w części zachodniej kompleksu będą w tej materii kluczowe.

- Postaramy się zrealizować marzenia – powiedziała minister – Myślę o kultowej przestrzeni, gdzie gościć będzie kultura w swojej najbardziej innowacyjnej i atrakcyjnej formie, która będzie przyciągała ludzi do Ontario Place przez cały rok.