Ponad milion BMW do naprawy

Rynek Top News list 5, 2017 at 12:30 pm

zz bmwZ powodu niewłaściwego okablowania oraz wadliwego zaworu samochodom BWM serii 3 grozi ryzyko pożaru. Producent zarządził wielką akcję odwoławczą. 

W Kanadzie dotyczy ona tylko 15 tys. pojazdów, w Stanach dużo więcej – w sumie ponad miliona.

Powodem tej prowadzonej na wielką skalę akcji jest m.in. prawdopodobieństwo powstania problemów z okablowaniem regulatora nawiewu klimatyzacji, co może prowadzić do spięcia -jak poinformował rzecznik firmy BWM.

Innym powodem jest wadliwy zawór do odpowietrzania skrzyni korbowej, co w pewnych warunkach może doprowadzić do jej przegrzania i wywołania pożaru.

Akcja odwoławcza z powodu regulatora dotyczy 670 tys. pojazdów BMW serii 3, roczników od 2006 do 2011.

W drugim przypadku chodzi o 740 tys. samochodów różnych modeli, w tym kompaktowego crossovera SUV X3, większego modelu X5 oraz sportowej wersji BMW Z4 z lat 2007 – 2011.

Wspomniane problemy dotyczą około miliona pojazdów, przy tym zdecydowaną ich większość użytkuje się w USA, a tylko 15 tys. w Kanadzie.

zz bmw2Obie akcje ogłoszono po niedawnych spotkaniach z przedstawicielkami urzędu bezpieczeństwa transportu drogowego NHTSA. Reperacje rozpoczną się 18 grudnia.

Tymczasem nadal słabnie pozycja BMW w klasie premium na rynku w USA. Jak poinformował amerykański oddział koncernu BMW z siedzibą w Woodcliff w stanie New Jersey, w październiku br. udało się w USA sprzedać tylko 26,8 tys. pojazdów marek BMW i MINI, tj. o 3,9 procent mniej w porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego. W przypadku własnej marki BMW, koncern odnotował spadek sprzedaży rzędu 3,4 procent , a w przypadku MINI 7,2 procent. W sumie w tym roku sprzedaż samochodów monachijskiego koncernu spadła o 5,1 procent.

Obecnie koncern BMW posiada 28 fabryk w 13 krajach. Ponad 70 procent produkcji przeznacza się na eksport. Stany Zjednoczone są drugim co do wielkości odbiorcą samochodów marki BMW. Są one także największym rynkiem dla marek MINI i Rolls-Royce, należących do BMW. BMW daje w USA pracę przeszło 70 tysiącom osób.