Związek zawodowy aktorów zabrał głos

Lokalnie Top News list 5, 2017 at 5:55 am
Theresa Tova, prezes torontońskiego oddziału ACTRA.

Theresa Tova, prezes torontońskiego oddziału ACTRA.

Związek zawodowy reprezentujący torontońskich aktorów i producentów filmowych postanowił „zrobić coś” ze sprawą molestowania seksualnego w branży filmowej.

Wszystko to po skandalu, jaki wstrząsnął Hollywoodem po ujawnieniu zachowania znanego producenta filmowego Harveya Weinsteina.

Na razie spadł na niego grad pozwów sądowych o odszkodowanie ze strony aktorek, o których seksualne względy zabiegał w ciągu swojej wieloletniej kariery w branży filmowej. Do tego grona dołączyła bliżej niezidentyfikowana aktorka z Ontario. Jest też montrealska aktorka Erika Rosenbaum, która twierdzi, że jurny producent przed laty w niewybredny sposób proponował jej seks.

- Problem złych zachowań seksualnych nie zostanie rozwiązany przez żadnego aktora, agenta ani żaden związek zawodowy – mówi Theresa Tova, prezes torontońskiego oddziału Alliance of Canadian Cinema, Television and Radio Artists, zwanego w skrócie ACTRA – Rozwiązanie tego problemu wymaga działań systemowych w całej branży.

W oświadczeniu opublikowanym pod koniec ubiegłego miesiąca Tova i prezes ACTRA, David Sparrow podkreślili, iż „dyskryminacja seksualna i molestowanie to bardzo realne problemy w branży”.

„Jako liderzy środowiska wszyscy mamy swoją rolę do odegrania w zakończeniu zmowy milczenia” – czytamy w oświadczeniu działaczy ACTRA – „Obowiązkiem każdego z nas jest walka o stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla ofiar molestowania, aby mogły wypowiadać się bez obawy przed zemstą lub prześladowaniem”.

Theresa Tova powiedziała, że spotkanie związkowców z przedstawicielami przemysłu filmowego jest zaplanowane na 23 listopada. Na spotkaniu tym wszyscy mają zastanowić się co można zrobić natychmiast dla poprawy sytuacji ludzi pracujących w branży, od aktorów poprzez pracowników ekip filmowych po personel pomocniczy jak na przykład garderobiane.

Tova wyraziła też nadzieję, że zostaną też podjęte kroki o charakterze długofalowym, które radykalnie poprawią sytuację.

- Szukamy również przyczyn wśród nas samych. Zadajemy sobie pytanie, gdzie i dlaczego zawiedliśmy naszych członków? – powiedziała Tova.

Tymczasem afera Weinsteina wywołała efekt swoistego domina. Oto niektóre gwiazdy Hollywoodu prewencyjnie same przyznają się do tego, że wykorzystywały swoją pozycję dla korzyści seksualnych i z góry przepraszają. Wśród nich są znani aktorzy Dustin Hoffman, Kevin Spacey i Jeremy Piven.

- Osoby, które są prześladowane przez tych tak potężnych w branży ludzi powinny być chronione – podsumowuje Tova – Prawo musi być po naszej stronie i chronić naszych członków, a nie tylko prywatność tych, którzy ciągle nadużywają swoją pozycję w branży.