Zespoły szybkiej reakcji na autostradach w Toronto

Lokalnie Series Top News list 7, 2017 at 4:00 pm
Pasy HOV (dla pojazdów z wieloma pasażerami) są na Gardinerze są wyraźnie puste obu kierunkach w porównaniu z pozostałymi pasami, zawsze solidnie zatłoczonymi w godzinach szczytu.

Pasy HOV (dla pojazdów z wieloma pasażerami) są na Gardinerze są wyraźnie puste obu kierunkach w porównaniu z pozostałymi pasami, zawsze solidnie zatłoczonymi w godzinach szczytu.

Miasto Toronto oficjalnie uruchomiło dziś nowe “zespoły szybkiej reakcji”, które mają błyskawicznie działać w przypadku kolizji i usuwać uruchomione pojazdy z autostrad Gardiner Expressway, Don Valley Parkways i innych głównych arterii komunikacyjnych.

Nastąpiło to po dwumiesięcznym projekcie pilotażowym, eksperymencie miejskiego wydziału transportu, przeprowadzonym we wrześniu i październiku.

W ramach tego projektu pracownicy miasta utworzyli dwie szybkie zmiany “zespołów szybkiej reakcji” podczas porannych i popołudniowych godzin szczytu.

W przypadku wystąpienia kolizji lub zauważenia pojazdów blokujących drogę, zespoły takie dojeżdżają, zarządzają ruchem, usuwają śmieci i robią wszystko, co mogą, aby jak najszybciej udrożnić przejazd.

Burmistrz John Tory powiedział, że jednym z najczęstszych powodów, dla których pojazdy są unieruchomione jest brak benzyny.

- Czasami zajęłoby to kilka godzin, aby właściciel mógł ruszyć tym pojazdem - powiedział burmistrz w CP24. I dodał, że nowe zespoły są wzywane średnio do około 7 incydentów w każdej godzinie szczytu.

Szacunkowe dane opublikowane przez miasto mówią o wezwaniach (podczas programu pilotażowego) do ponad 300 incydentów. Przy okazji wlepiono 58 mandatów za nielegalne blokowanie pasa.

Jest to część nowego pakietu wcześniej zapowiedzianych inicjatyw mających na celu umniejszenie korków w ruchu drogowym w Toronto.