Gwiazdor baseballa zginął w katastrofie

Kanada Top News list 8, 2017 at 12:30 pm
Halladay podczas gry w Toronto Blue Jays

Halladay podczas gry w Toronto Blue Jays

W katastrofie swojego prywatnego samolotu zginął czołowy gwiazdor baseballa w Ameryce – 40-letni Roy Halladay, który zaczynał karierę z torontońskimi Blue Jays. 

Zginął wczoraj w katastrofie samolotu amfibii ICON A5, który rozbił się w Zatoce Meksykańskiej nieopodal wybrzeży Florydy.

Amerykanin występował na pozycji miotacza (pitcher) przez 16 sezonów w Major League Baseball. Został wybrany w 1995 roku w pierwszej rundzie draftu z numerem siedemnastym przez Toronto Blue Jays i początkowo występował w klubach farmerskich tego zespołu, między innymi w Syracuse SkyChiefs, reprezentującym poziom Triple-A. W MLB zadebiutował 20 września 1998 w meczu przeciwko Tampa Bay Devil Rays. W swoim drugim meczu jako starter zaliczył pierwsze w karierze zwycięstwo.

W sezonie 2002 po raz pierwszy wystąpił w Meczu Gwiazd, zaś rok później mając najwięcej zwycięstw w American League (22) otrzymał nagrodę Cy Young Award dla najlepszego miotacza. W grudniu 2009 w ramach wymiany zawodników przeszedł do Philadelphia Phillies.

zz halladay29 maja 2010 w meczu przeciwko Florida Marlins rozegrał 20. w historii Major League perfect game i jednocześnie został drugim zawodnikiem Phillies, który dokonał tego osiągnięcia. 6 października 2010 w spotkaniu z Cincinnati Reds, jako drugi miotacz w historii MLB po Donie Larsenie, rozegrał no-hittera w postseason. W tym samym sezonie zwyciężył w lidze w klasyfikacji zwycięstw (21), otrzymał nagrodę Cy Young Award i po raz siódmy w karierze wystąpił w All-Star Game.

29 lipca 2012 w meczu przeciwko Atlanta Braves został 67. miotaczem w historii MLB, który zaliczył 2000. strikeout, zaś 14 kwietnia 2013 w spotkaniu z Miami Marlins osiągnął pułap 200. zwycięstw w karierze. 5 maja 2013 w meczu z Miami Marlins rozgrywanym na Citizens Bank Park, odniósł kontuzję prawego ramienia, która wykluczyła go z gry na niespełna trzy miesiące.

W tym samym roku postanowił zakończyć karierę.

Odtąd jego największą pasją było latanie. Kosztowała go życie.

zz halladay9