Wchodząc w przedzimie czyli jak ogarnąć przedświąteczne szaleństwo

Gdzie na weekend list 8, 2017 at 8:46 pm

22405856_10156708236686040_1234812717747327643_n

W jasnych, błyszczących alejach galerii handlowych wyczuwa się rosnące napięcie i niepokój. Już prawie. Już za chwilę. Już za momencik… z głośników popłynie pierwszy Rudolph the red nosed reindeer, zza winkla wytoczy się spasiony Mikołaj w czerwonym kubraku… jesieni nie da się zatrzymać. Wchodzimy w przedzimie, a właściwie w szalony, barny, jingle bell’sowy okres przedświąteczny.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że gdy tylko sprzed domów znikną halołinowe dynie, na sklepowych wystawach i półkach zaczynają się pojawiać motywy świąteczne. Tim Hortons ma już zimowe malunki na szybach, w Starbucks królują kubki ze świąteczną grafiką, reklamy kuszą przedświątecznymi zniżkami. W najbliższy weekend oficjalnie zaczyna się sezon różnorakich targów rękodzielniczych. Warto wybrać się tam właśnie teraz, zanim przypomni sobie o nich przedświąteczny, zagoniony tłum. Niekoniecznie po zakupy (teraz każdy rzemieślnik, artysta czy twórca zazgrzyta zębami), ale po… pomysły. Do Bożego Narodzenia jeszcze sporo czasu, można więc spokojnie część prezentów wykonać własnoręcznie. A może ktoś z was sam para się projektowaniem i wyrobem sztuki użytkowej? Może warto w przyszłym roku spróbować swoich sił jako wystawca? Albo znaleźć sobie nowe hobby na zimowe wieczory?

Craftadian Christmas Market Mississauga
Sobota, 11 listopada, 10am-4pm, First United Church, 151 Lakeshore Road West, Mississauga, Ontario. Będzie się działo – Święty Mikołaj, twórcze warsztaty z Oak Learners, domowe pierogi i mnóstwo oryginalnych wyrobów od ponad 40 lokalnych rękodzielników. M.in. własnej roboty (handmade) kosmetyki, zabawki dla dzieci, akcesoria dla mężczyzn (nigdy więcej kłopotu z prezentami dla męskiej części rodzimy!), biżuteria, osobliwe materiały piśmiennicze, unikalna szuka naścienna i użytkowa. Craftadian wspiera finansowo Crafting for a Cure, organizację not-for-profit, która dla o to, by hospitalizowane dzieci miały jak najbardziej pozytywne wspomnienia z czasu choroby. Bilety wstępu $3, bezpłatnie dla wszystkich poniżej 16 roku życia. Pierwsze 50 rodzin w kolejce o 10am otrzyma torbę z prezentami. Więcej informacji na www.craftadian.ca

Kitchener Waterloo Craft Festival
11-12 listopada, w sobotę od 10am do 5pm, w niedzielę od 12pm do 4pm.Marshall Hall przy 425 Bingemans Centre Drive, Kitchener, Ontario N2B 3X7. Zjeżdżają się artyści z różnych stron Ontario – m.in. będzie można sobie zrobić piękne malunki z henny, z bardziej oryginalnych rzeczy znajdziecie tu wyroby z wełny alpaki oraz piękne, wykonane w drewnie zegary, pojawi się także gość specjalny (HO-HO-HO). Darmowy parking. Ogrom nagród do wygrania. Wstęp $6 od osoby (tax wliczony), dzieci poniżej 12 roku życia bezpłatnie. 11.11 o 11am minuta ciszy dla uczczenia Rememberance Day. Informacje: 519-679-1810.

23376198_1920011664681085_582555189279849193_n

Kountry Kraft Show 2017
11 listopada & 12 listopada od 9am do 4pm. Eastdale Secondary School, 170 Wellington Street, Welland ON, L3B 1B3, (905) 734-7458. 27. edycja dorocznej imprezy skupionej głównie na lokalnym rękodziele (biżuteria, ceramika, szale, niepowtarzalna, designerska odzież, ręcznie robione mydła, świąteczne ornamenty i kartki, donice balkonowe, akcesoria do włosów, malowidła, rzeźby, sztuka prasowania kwiatów, miody i domowego wypieku słodkości – w sumie ponad 75 wystawców, tworzących w różnych materiałach i formach. Zbiórka długoterminowej żywności dla The Hope Centre, część funduszy z targów przeznaczone zostanie dla Red River Retreat i Eastdale Breakfast Club. Dla odwiedzających targi darmowa kawa, ciepły cydr jabłkowy oraz ciasteczka pieczone przez wydział kulinarny Eastdale.

Noc DIY, czyli zrób to sam!
Wydarzenie mieć będzie miejsce 11 listopada między 6:30pm a 9.30 pm w Breslau,ON przy 100 Andover Dr. Każdy uczestnik warsztatów wykonywać będzie, bardzo ostatnio modne, dekoracyjne, drewniane, rustykalne deski z namalowanymi napisami świątecznymi lub tymi bardziej filozoficznymi czy podnoszącymi na duchu (jak chociażby „Wherever we are together, that is home”). Nie potrzebne żadne doświadczenie, wszystkie potrzebne materiały i wskazówki wliczone w cenę zajęć ($50 od osoby). Kreatywna zabawa, wieczór pełen śmiechu i dobrej zabawy. Bilety do nabycia na: https://savings.typeform.com/to/Opkter

The Eco Lifestyle Market – Wydanie Świąteczne
Niedziela, 12 listopada między 10am a 5pm w The Great Hall Toronto przy 1087 Queen St W, Toronto, Ontario M6J1H3. Świetna okazja dla tych, którzy do ekologii podchodzą jak pies do jeża. Tu przekonacie się, że podarowanie najbliższej osobie „zielonego” prezentu wcale nie jest takie trudne – czeka na was 55 najlepszych torontońskich rękodzielników, tworzących w zrównoważony, przyjazny dla środowiska naturalnego sposób. Świetna alternatywa dla zatłoczonych centrów handlowych. Wstęp darmowy, mile widziane dzieci i czworonogi. Ekologiczna żywność, przysmaki wegańskie, wyroby Fair Trade, gluten free, cruelty free. Znajdziecie tu m.in. sojowe świece, naturalne detergenty i kosmetyki, modę etniczną, przedmioty vintage i z odzysku, naturalne produkty dla dzieci, olejki eteryczne (DoTerra), wyroby z wosku pszczelego czy też masła Shea. Dla szukających nowych wrażeń i stylu – moda z półki non gender.

Just Christmas: Global Artisan Market
Sobota, 11 listopada, 9:30am – 3:30pm w Oakville przy 3175 Dundas St W (L6M 4J4), bilety na www. forestviewchurch.ca. Targi skupione wokół Fair Trade oraz przedmiotów stworzonych przez lokalnych artystów. Z ciekawszych rzeczy znajdziecie tu piękne, oryginalne torebki Casa Lovina, inspirowane sztuką i kulturą indonezyjskiej wyspy Bali (idealne dla kochających podróże), biżuteria silikonowa firmy Teagan & Finn w sam raz dla matek małych dzieci – bezpieczna, kolorowa, idealna przy karmieniu piersią, niezrywalna przy pełnym wigoru ciągnięciu, piękna ceramika Kristen Brittain, sztuka użytkowa z Ugandy, tradycyjne kosze czy biżuteria z kolorowego papieru z recyclingu, sprzedawana przez organizację charytatywną Children of Hope Uganda, czy linia ubrań i akcesoriów dla dzieci Sloane & Liv, stworzona przez artystkę z Oakville Robin Enns. Na miejscu etycznie pozyskiwana kawa, muffiny, desery, smoothies i lekkie przekąski lunchowe.