Nowa forma oszustwa – wirtualne porwania dzieci

Lokalnie Top News list 12, 2017 at 12:30 pm

aaporwania5

Torontońska policja zlokalizowała jednego z trojga uprowadzonych obywateli Chin studiujących w Toronto.

20-letnia Juanwen Zhang jest już bezpieczny. Wciąż poszukiwani są 17-letnia Yue (Kandy) Liu i o rok młodszy i Ke (Jaden) Xu.

Policyjni śledczy twierdzą, że są w posiadaniu informacji, które wskazują, że uczniowie ci stali się ofiarami niezwykle zmyślnego oszustwa wykorzystującego wirtualny świat Internetu i znajomość psychiki młodych ludzi.

Yue (Kandy) Liu, jedna z dwóch wciąż poszukiwanych uczniów ostatni raz była widziana w piątek okołó 10:30 w okolicy Younge Street i Finch Avenue West.

Yue (Kandy) Liu, jedna z dwóch wciąż poszukiwanych uczniów ostatni raz była widziana w piątek okołó 10:30 w okolicy Younge Street i Finch Avenue West.

Wiadomo, że zanim ci uczniowie zniknęli otrzymywali telefony, w których im grożono.

- Mówiono im, że muszą się ukrywać, zaprzestać używania telefonów komórkowych, zerwać kontakty z rodzinami, nie logować się w Internecie i pod żadnym pozorem nie korzystać z mediów społecznościowych – mówi const. Craig Brister.

Po zastraszeniu ofiary, oszust dzwoni do rodziny ofiary w Chinach, której komunikuje, że ich dziecko zostało porwane i żąda wysokiego okupu.

Tak naprawdę nie wiadomo, co dzieje się z zaginionymi uczniami.

Brister powiedział w sobotę, że mimo, że wszystko wskazuje, że dziewczynka nie została porwana, ale ukrywa się sama pod wpływem gróźb, policja niepokoi się o bezpieczeństwo Liu. Jej zaginięcie zgłosił na policję opiekun dziewczynki. Liu ma około 160 cm. wzrostu, jest szczupła, ma długie czarne włosy i brązowe oczy. Ostatni razy widziano ją ubraną w brązową kurtkę do kolan, biały szalik, niebieskie sportowe spodnie i czarno- białe sportowe buty.

i Ke (Jaden) Xu

Ke (Jaden) Xu

Drugi zaginiony chiński uczeń, to 16-letni Xu, którego widziano ostatni raz około 10:30 w okolicach Eglinton Avenue East i Midland Avenue. Nastolatek ma około 175 cm wzrostu, jest szczupły, ma krótko przycięte czarne włosy, brązowe oczy. Ubrany był w czerwoną zimową kurtkę, szare spodnie. Miał przy sobie czarny plecach. Również jego zaginięcie zgłosiła osoba, która się nim w Kanadzie opiekowała.

Podobne do tych wirtualnych porwań chińskich uczniów miały już miejsce w Kanadzie, ale po raz pierwszy zdarzyły się w Toronto.

Joseph Steinberg, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa mówi, że tego typu porwania dotychczas najczęściej zdarzały się w środowisku na co dzień posługującym się językiem hiszpańskim.

- Oszuści byli przekonani, że większość osób pochodzących z tej grupy nie będzie kontaktować się z policją, ponieważ przebywają w Kanadzie nielegalnie. Teraz okazuje się, że tego typu przestępstwa przenoszą się na inne grupy etniczne – mówi Steinberg.

20-letni Juanwen Zhang

20-letnia Juanwen Zhang odnalazła się. Jest bezpieczna.

Dodaje, że śledczym trudno jest namierzyć oszustów, ponieważ opanowali do perfekcji sposoby zacierania za sobą śladów, jakie pozostawia się w wirtualnym świecie.

- Oszustwa te nie przypominają klasycznych, prawdziwych porwań, gdy ktoś mówi: „Płać dużo pieniędzy, masz na to 24 godziny – mówi ekspert – W gruncie rzeczy oszukuje się ludzi, którzy myślą, że bliska im osoba znajduje się w niebezpieczeństwie, podczas gdy ona jest bezpieczna.

Po czym dodaje:

- Ale póki się nie odnajdzie, nigdy nie ma co do tego całkowitej pewności.