Na King Street tramwaj jest królem

Lokalnie Series Top News list 13, 2017 at 6:00 am

aaking4

Ci, którzy często jeżdżą po King Street będą musieli zmienić trasę przejazdu i swoje przyzwyczajenia. Miejscy organizatorzy ruchu drogowego poszli na całość.

Postanowili oni, na razie na rok, wprowadzić pilotażowy projekt zmieniający ruch drogowy na odcinku King Street pomiędzy Bathurst Street a Jarvis Street. Chodzi o udrożnienie ulicy dla tramwajów, które właśnie na tym odcinku, ze względu na wciąż zakorkowaną przez samochody trasę poruszały się bardzo powoli, a raczej stały w niekończących się korkach. Zmiany mają na celu przyspieszenie podróży ponad 65 tysiącom pasażerów, którzy – jak twierdzi TTC – codziennie korzystają z tramwajów poruszających się po King Street.

aakin3- Przejazd przez ten odcinek drogi zajmował motorniczemu tramwaju często prawie godzinę – mówi radny Mike Layton, którego okręg wyborczy obejmuje Liberty Village, której mieszkańcy często korzystają z usług TTC – Musieliśmy coś z tym zrobić.

Wprowadzone nowe regulacje zakładają, że tramwaj będzie miał pierwszeństwo przejazdu. To znaczy nie będzie tak uprzywilejowany jak karetki pogotowia, straż pożarna czy samochody policyjne, ale będzie mógł swobodnie jechać po torach i nic mu nie stanie na przeszkodzie, bo na tym odcinku samochody praktycznie zostały prawie wyeliminowane. Kierowcy poruszający się po King Street będą musieli znaleźć objazdy, bowiem jazda po tej ulicy na odcinku pomiędzy Bathurst a Jarvis będzie zakazana. Innymi słowy – jeżeli ktoś jechał po King Street z zachodu i dotarł do skrzyżowania z Bathurst, będzie musiał się zdecydować, czy skręci w prawo, czy w lewo. Dalsza jazda po King Street będzie niemożliwa. Przed podobnym dylematem staną kierowcy jadący ze wschodu. Po dojechaniu do Jarvis Street będą musieli albo skręcić w prawo – na północ, albo w lewo – na południe. Wyjątkiem są samochody uprzywilejowane pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej, służb miejskich oraz rowerzyści. Taksówki będą mogły poruszać się po tym odcinku ulicy tylko w nocy pomiędzy 10 wieczorem a 5 rano.

aaking2Szczegółowe informacje na temat poruszania się po King Street można znaleźć TUTAJ.

Tak drastyczna zmiana zasad ruchu drogowego w tym miejscu zapewne wpłynie radykalnie na ruch na pobliskich ulicach takich jak na przykład Adelaide czy Richmond, Wellington i Front. Zmiany te będą uważnie monitorowane przez miejskich specjalistów ruchu drogowego.

- Jednym z powodów, dla których to jest projekt pilotażowy jest niepewność co do tego, w jaki sposób zmiany te będą miały wpływ na ruch na sąsiednich ulicach – mówi Josh Colle, prezes TTC, który ma nadzieję, że poprawa niezawodności tramwajów i szybszy przejazd po King Street skłoni pasażerów do korzystania z usług komunikacji publicznej.