Reemigrant z Kanady konsulem RP w Toronto

Polacy w Kanadzie Series Top News list 13, 2017 at 11:50 am

zz grzelczyk2Krzysztof Grzelczyk, były polityk związany z Prawem i Sprawiedliwością i były wojewoda dolnośląski został konsulem RP w Toronto. Wcześniej był konsulem w Wielkiej Brytanii.

- Po 13 miesiącach służby w Londynie przyszedł czas na podjęcie nowych wyzwań, tym razem za oceanem. Dziękuję moim współpracownikom w urzędzie konsularnym w Londynie za ten wspólnie spędzony czas, w wyjątkowo trudnych warunkach.Dziękuję naszym Rodakom żyjącym na Wyspach za to, że mnie i żonę z wielką życzliwością tu przyjęli.Wzruszające pożegnania już za nami. Wkrótce spotkania z Polakami w Toronto - poinformował Krzysztof Grzelczyk.

Grzelczyk urodził się 3 lipca 1957 w Krośnie Odrzańskim. Skończył politologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1978 był rzecznikiem Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu, w 1979 współzałożyciel i rzecznik Klubu Samoobrony Społecznej we Wrocławiu, w rok później zakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów na swoim wydziale.

Od 1978 zajmował się kolportażem wydawnictw Nowej. Drukował ulotki. Współpracował z Wydawnictwem im. Konstytucji 3 Maja. Autor tekstów w Biuletynie Dolnośląskim.

Z kresu podziemnej opozycji

Jako działacz przedsierpniowej opozycji demokratycznej

W życiu zawodowym pełnił różne funkcje: m.in. był prezesem zarządu wrocławskiego wydawnictwa CP Media, próbował wówczas wydawać polityczny tygodnik “Archiwa Stanu Wojennego”. Kierownik Biura ds. Bezpieczeństwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, wicedyrektor Biura Rady Miejskiej Wrocławia i dyrektor Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Za poprzednich rządów PiS – w latach 2005-2007 był wojewodą dolnośląskim. Jest pomysłodawcą programu Wrocławski Most Solidarności, który umożliwia wzajemne kontakty młodzieży ze Wschodu i z Zachodu. Był zaangażowany w Pomarańczową Rewolucję na Ukrainie, włącza się w działania na rzecz obrony praw człowieka na Białorusi.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Krzysztof Grzelczyk startował w wyborach do Senatu. Nie udało mu się wywalczyć mandatu senatora, przegrał z Barbarą Zdrojewską (Platforma Obywatelska).

Pełniąc funkcję szefa konsularnego w Londynie rozstał się z lokalną polityką.

Dla nowego konsula Kanada nie jest obcym krajem. Gdy na początku lat 80. był działaczem podziemnej opozycji i sekretarzem redakcji Radia “Solidarność”, wielokrotnie zatrzymywano go na 48 godzin, a w stanie wojennym internowano od 13 grudnia 1981 do 3 lipca 1982 (Wrocław, Brzeg, Grodków). Zwolniony wyemigrował właśnie do Kanady, gdzie wraz z żoną Jolantą pracował w bibliotece publicznej City of York, odpowiadając za materiały w języku polskim i organizując imprezy dla Polonii. Do Polski powrócili po siedmiu latach, w 1992 roku.

Screen Shot 2017-11-13 at 11.06.30Po powrocie pracował w administracji samorządowej, zajmując kierownicze stanowiska w urzędzie marszałkowskim i urzędzie miasta Wrocławia.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Opozycjonista, politolog i bloger. Autor książek poświęconych opozycji demokratycznej: o wrocławskich drukarzach podziemnych – “Solidarność drukująca” (2013) oraz  “Alfabet prawie wrocławski” (2015) – charakteryzującej polityczne środowisko Wrocławia.

Pożegnanie z Polonią w Wielkiej Brytanii

Pożegnanie z Polonią w Wielkiej Brytanii