Zaciekła walka o siedzibę Amazona

Rynek Series Top News list 13, 2017 at 4:00 pm
Obecna siedziba Amazona mieści się w Seattle

Obecna siedziba Amazona mieści się w Seattle

Odkąd gigant handlu internetowego Amazon ogłosił, że potrzebuje nowej siedziby i zamierza w niej zatrudnić kilkadziesiąt tysięcy osób – chęć wyraziło ponad 200 miast Ameryki Północnej, z Kanadą włącznie. Skala tej rywalizacji wydaje się absurdalna.

W swojej drugiej siedzibie głównej Amazon chce stworzyć 50 tysięcy miejsc pracy, a na jej budowę przeznaczyć aż 5 mld dol. Miasta zaczęły więc kusić firmę akcjami marketingowymi oraz gigantycznymi ulgami podatkowymi.

W wytycznych dla miast i stanów, które chciałyby mieć u siebie siedzibę firmy, Amazon napisał wprost, że oczekuje przywilejów, takich jak zwolnienie z podatków, grantów za zatrudnienie, mniejszych kosztów za prąd, wodę czy niższych opłat za przeróżne pozwolenia. Koszt, jaki wiąże się z wybudowaniem siedziby i utrzymaniem biznesu w danym miejscu, będzie sprawą kluczową przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. To przemyślana strategia. Wielki amerykański biznes dobrze wie, że nic tak nie nabija punktów władzom stanowym czy miejskim, jak ściągnięcie dużego pracodawcy.

Miasto, które skusi Amazona martwić się raczej nie musi o to, że firma nie wywiąże się ze swoich zapowiedzi dotyczących wielkości zatrudnienia. W siedzibie w Seattle pracuje ponad 40 tysięcy ludzi. Tzw. kampus Amazona składa się z 33 różnych obiektów.

Chodzi o firmę, której przychody za trzeci kwartał 2017 roku wyniosły 43,7 mld dol. i wzrosły o 34% rok do roku. Amazon szacuje, że od 2010 do 2016 roku do budżetu tego miasta dzięki działalności firmy wpłynęło 38 mld dol. “Każdy zainwestowany przez Amazona dolar wygenerował dodatkowego 1,40 dol. dla gospodarki miasta” – chwali się firma.

zz amazon3

W Halifaksie apelowane nawet o znoszenie modłów w tej intencji

Oferty należało złożyć do 20 października. W przypadku Kanady, zgłosiły je m.in. Halifax w Nowej Szkocji, Vancouver w B.C., Calgary i Edmonton w Albercie, Winnipeg w Manitobie, Montreal w Quebecu.

W Ontario – Toronto i Ottawa oraz mniejsze miasta, jak Sault Ste. Marie, Windsor i Hamilton, a nawet takie maleństwa jak Bradford, Innisfil czy West Gwillimbury.

Organizacja rozwoju gospodarczego Halifax Partnership złożyła ofertę online zamieszczając bogatą prezentację z zaletami regionu. Można ją zobaczyć – TUTAJ.

Screen Shot 2017-11-12 at 12.51.18

zz amazon7Z kolei potężna prezentacja z Toronto (TUTAJ) to 189-stronicowa oferta od Toronto Global, agencji odpowiedzialnej za gospodarczy rozwój miasta. Dołączono do niej list polecający samego premiera Justina Trudeau.

Vancouver zyskał już teraz. Do 2020 roku powstanie tam wprawdzie nie siedziba główna, ale kolejne biuro Amazona, dając miastu dodatkowe 1000 miejsc pracy.

Amazona kusi także miasto Calgary (oferta TUTAJ) oraz stołeczna Ottawa (TUTAJ.)

Screen Shot 2017-11-12 at 13.05.38

zz amazon9W Stanach rywalizacja o Amazona rozkręciła się tak bardzo, że można by z niej zrobić reality show. Burmistrz Nowego Jorku, by zwrócić uwagę Jeffa Bezosa, 18 października nakazał oświetlić legendarny wieżowiec Empire State Building pomarańczowym światłem, czyli w kolorze marki.

Rada miasta Stonecrest w stanie Georgia przyjęła uchwałę, że jeśli zostanie wytypowana na miejsce nowej siedziby firmy, zmieni nazwę na… Amazon.

Burmistrzowie innych miast jeszcze nie podejmują podobnych kroków, ale starają się pokazać, że znają się na marketingu.

Memphis chce zaproponować Amazonowi przywileje o wartości 60 mln dol., kalifornijska Chula Vista – 400 mln dol. Te oferty przebił jednak gubernator New Jersey, który zaproponował pakiet ulg i dotacji wartych 7 mld dol., jeśli Amazon wybierze Newark. Ta ostatnia oferta może być jednak już nieaktualna, bo ogłaszał ją gubernator Chris Christie, który stracił właśnie stanowisko wyborach stanowych i będzie musiał ustąpić z niego w styczniu.

Według amerykańskich mediów miasta, które mają największe szanse w rywalizacji o drugą siedzibę Amazona to: Atlanta, Dallas, Toronto, Boston i Waszyngton. Firma ogłosi decyzję w 2018 roku.

Burmistrz Nowego Jorku nakazał oświetlić legendarny wieżowiec Empire State Building pomarańczowym światłem

Burmistrz Nowego Jorku nakazał oświetlić legendarny wieżowiec Empire State Building pomarańczowym światłem

Więcej - TUTAJ.