Słona opłata za karetkę pogotowia

Lokalnie Series Top News list 15, 2017 at 6:00 am

aapogotowie2

Za przewiezienie karetką pogotowia chorej ze szpitala do domu opieki dla przewlekle chorych, pani Norma Myles otrzymała rachunek w wysokości 220 dolarów. Szpital od domu opieki dzieli odległość 700 metrów.

Pani Myles nie kryła zaskoczenia. Nie rozumie co może uzasadnić tak wysoką opłatę za usługę, która zajęła pracownikom pogotowia nie więcej niż pięć minut.

Chora znalazła się w szpitalu w ubiegłym miesiącu po tym, jak w domu opieki wypadła ze swojego łóżka i doznała złamania. Kilka tygodni po powrocie ze szpitala dostała ów nieszczęsny rachunek wystawiona przez Ontario Ambulance Service.

Co ciekawe – usługi Pogotowia Ratunkowego objęte są ubezpieczeniem OHIP. Pacjenci są zobowiązani do pokrycia tylko części kosztów w wysokości 45 dolarów. Jeżeli jednak usługa zostanie uznana za niepotrzebną z medycznego punktu widzenia, zobowiązani są wtedy do pokrycia kosztów w maksymalnej wysokości 240 dolarów.

W przypadku pani Myles sprawa jest dyskusyjna. Jej córka, Audrey Gates mówi, że skorzystanie przez matkę z karetki pogotowia było konieczne, ponieważ chora wciąż miała cewnik i nie była w stanie poruszać się o własnych siłach. Gates podkreśla, że była przygotowana na zapłacenie rachunku za przewóz matki, ale nie takiej wysokości.

- Po opłaceniu rachunku za dom opieki dla mamy zostaje mi bardzo mało pieniędzy, około 200-300 dolarów. Dlatego suma $220 jest dla mnie zbyt wysoka – mówi Gates.

Gdy sprawa wysokiego rachunku trafiła do mediów, głos zabrał ontaryjski minister zdrowia, Eric Hoskins, który powiedział, że szpitale mogą odstąpić od pobierania opłaty, jeżeli jest to uzasadnione ze względów zdrowotnych czy społeczno-ekonomicznych pacjentów.

- Mam nadzieję, że szpitale będą uważnie przyglądać się sytuacji materialnej poszczególnych osób, którzy korzystają z pogotowia ratunkowego – powiedział minister dodając, że należy również wziąć pod uwagę sytuację finansową opiekunów pacjentów.

Sprawa pani Myles zakończyła się happy endem. Po rozmowie z opiekunką chorej szpital anulował rachunek i odstąpił od pobrania opłaty.

Sprawa ta nie daje jednak spokoju szefowej ontaryjskiej NDP, Andrei Horwath, która uważa, że opłaty za karetki pogotowia powinny zostać zniesione w całości.

- Myślę, że ludzie powinni mieć dostęp do systemu szpitalnego i nie powinni być zmuszani do sięgania do kieszeni po kartę kredytową, aby opłacić karetkę po tym, jak doznały urazu. Opłaty za usługi pogotowia ratunkowego są czymś, czego nie jestem w stanie zrozumieć – powiedziała przywódczyni NDP w Ontario – To nie jest w porządku.