Areszt domowy zamienił na areszt policyjny

Lokalnie Top News list 16, 2017 at 10:00 am
James Forcillo

James Forcillo

James Forcillo, policjant skazany za zabicie 18-letniego Sammy Yatima, został aresztowany przez policję za naruszenie warunków kaucji.

Monica Hudon, rzecznik Special Investigation Unit powiedziała, że Forcillo przebywał poza więzieniem w warunkach aresztu domowego. Miał tam przebywać do czasu rozprawy przed sądem apelacyjnym.

Forcillo ze swoją byłą żoną Iriną.

Forcillo ze swoją byłą żoną Iriną.

- Warunek, który został naruszony dotyczył głównej rezydencji oficera Forcillo – powiedział Mike McCormack, prezes Toronto Police Association dodając, że mieszkał tam razem ze swoją byłą żoną, z którą rozwiódł się w lipcu tego roku – To była bardzo trudna sytuacja i trudny czas.

Z dokumentów sądowych wynika, że jego była żona jest wymieniona jako element poręczenia i mieszkanie z nią jest elementem zwolnienia z więzienia za kaucją.

McCormack powiedział, że w przyszłym tygodniu ma odbyć się rozprawa w sądzie, która pozwoli na zmianę warunków kaucji i zmianę głównego miejsca zamieszkania Forcillo, co pozwoliłoby mu na wyprowadzenie się z domu i ostateczne rozstanie z byłą żoną.

- Biorąc po uwagę sytuację zamieszkiwania pod jednym dachem z byłym współmałżonkiem, to musi być źródłem dużego stresu dla obu stron konfliktu – stwierdził McCormack.

Sammy Yatim

Sammy Yatim

Dla przypomnienia – w styczniu 2016 roku Forcillo został uznany za winnego zabójstwa, którego dokonał strzelając do leżącego już na podłodze wagonu tramwajowego 18-letniego Sammy Yatima w czerwcu 2013 roku. Za ten czyn został skazany na karę sześciu lat więzienia i zawieszony w czynnościach policjanta. Zasądzony wyrok jest dłuższy o rok od obowiązkowego minimalnego wyroku za tego typu przestępstwo.

W lipcu tego roku został zwolniony za kaucja w oczekiwaniu na apelację od wyroku skazującego. Jego prawnicy byli w sądzie w zeszłym miesiącu, a rozprawa powinna się odbyć w 2018 roku.

Proces odwoławczy dzieli się na dwa etapy. Według dokumentów złożonych w sądzie na pierwszym etapie prawnicy Forcillo będą domagać się uniewinnienia, nowego procesu lub wyroku w zawieszeniu.

Drugi etap odwołania polega na badaniu nowych dowodów, które według jego zespołu prawnego wskazują, że Forcillo był pod tak dużym stresem w trakcie policyjnej akcji, że postrzegał większe zagrożenie niż sugerują dowody wideo.

Forcillo pojawił się w środę w gmachu sądu na Finch Avenue West. Przegląd aktualnych warunków przebywania Forcillo poza więzieniem za kaucją został odłożony do piątku. Do tego czasu policjant pozostanie w areszcie policyjnym.