Słowo na “F” jest akceptowalne ale w audycjach… francuskojęzycznych

Kanada Top News list 17, 2017 at 4:00 pm

zz radioKanadyjska rada radiofonii i telewizji (Canadian Broadcast Standards Council) uznała, że na antenie radia można przeklinać, o ile nie będzie to zbyt częste i po angielsku w programach… francuskojęzycznych.

Konkretnie chodziło o jedno słowo: “fuck”.

Skarga jak wpłynęła do CBSC dotyczyła dwukrotnego wystąpienia tego słowa w dwóch emitowanych na antenie rozmowach w języku francuskim. W jednej z nich komentowano głośne wystąpienie Madonny na wiecu anty-trumpowskim, na którym używała ona wulgarnego słownictwa wielokrotnie aby obrazić obecnego prezydenta USA.

CBSC podzieliła zdanie montrealskiej rozgłośni radiowej CKOI-FM, że wulgarne angielskie słowo na F “jest już naturalną częścią języka francuskiego” i należy przyzwyczaić się do jego coraz częstszego występowania.

Organizacja zaznaczyła jednak, że kontrowersyjne słowo może być używane na antenie tylko w rozsądnych ilościach i tylko podczas audycji po francusku oraz gdy nie jest kierowane bezpośrednio w stronę drugiej osoby. Francuskojęzyczny panel CBSC uznał, że “słowo na F” w języku francuskim nie posiada tej samej wulgarnej konotacji co w języku angielskim.

Nie zapominajmy jednak, że w Kanadzie zarówno angielski jak i francuski jest językiem urzędowym.

Pełne brzmienie decyzji CBSC – TUTAJ.