Loblaw i Wal-Mart zamówiły elektryczne ciężarówki

Nowości Series Top News list 18, 2017 at 4:00 pm
zz tesla1

Nowy, elektryczny pojazd członowy (semi-trailer truck), gdzie pojazd silnikowy złączony jest z naczepą.

Największa w Kanadzie sieć supermarketów Loblaw Companies zapowiedziała zakup pierwszych ciężarówek elektrycznych firmy Tesla. W jej ślady poszedł inny gigant – Wal-Mart.

Loblaw zamówił w przedsprzedaży pierwsze 25 pojazdów o nazwie Tesla Semi.

Na początku tego miesiąca, Loblaw zapowiedział stworzenie w pełni elektrycznej floty pojazdów w ramach zobowiązania się tej firmy do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Oznaczałoby to dodanie do floty transportowej Loblawa około 350 pojazdów o zerowej emisji i ponad 2500 przyczep.

Usunięcie ciężarówek i przyczep chłodniczych napędzanych olejem napędowym może zmniejszyć roczną emisję dwutlenku węgla o ponad 94 000 ton, co jest równoznaczne z usunięciem z dróg ponad 20 000 samochodów.

zz tesla2

Pierwsze dostawy ciężarówek Tesla spodziewane są w 2019 roku. Nie podano jeszcze ich ceny ale zadatek na pojazd Tesla Semi wynosił 5000 USD.

Również amerykański Wal-Mart zamówił 15 pojazdów Tesla Semi, w tym 10 z przeznaczeniem na kanadyjskie trasy.

“Mamy długą historię testowania nowych technologii – w tym ciężarówek z napędem alternatywnym – i cieszymy się, że należymy do pierwszych pilotujących ten nowy, ciężki pojazd elektryczny”, powiedział rzecznik Wal-Mart, Ryan Curell.

Tesla odmówiła ujawnienia innych kanadyjskich nabywców swojego trucka, który – według producenta – może w 5 sekund rozpędzić się do 100 km/h bez przyczepy, podczas gdy ciężarówce dieslowskiej zajmuje to 15 sekund.

Tesla Semi nie wymaga zmiany biegów aby zapewnić płynne przyspieszenie, a jej hamulce odzyskują 98 procent energii kinetycznej do akumulatora.

zz tesla3

“Ogólnie rzecz biorąc, Semi jest bardziej responsywny, pokonuje więcej kilometrów niż ciężarówka z silnikiem diesla w tym samym czasie i jest bezpieczniej zintegrowany z ruchem samochodów osobowych” – napisano na stronie internetowej firmy.

Tesla twierdzi, że w pełni obciążony Semi zużywa mniej niż dwie kilowatogodziny energii na kilometr i ma zasięg około 800 kilometrów. Pomoże to zaoszczędzić właścicielom co najmniej 200 000 tys. dol. na kosztach paliwa przy przejechaniu 1,6 mln km.

Więcej o Tesla Semi – TUTAJ.