Strajk pracowników college’ów zakończony, studenci wracają do nauki

Lokalnie Series Top News list 20, 2017 at 6:00 am
Sfrustrowani przerwaną nauką studenci domagali się zakończenia strajku.

Sfrustrowani przerwaną nauką studenci domagali się zakończenia strajku.

Parlament Ontario przegłosował ustawę zmuszającą pracowników szkół policealnych do zakończenia strajku i powrotu do pracy.

Semestr nauczania zostanie wydłużony o dwa tygodnie podczas których studenci mają opanować stracony program studiów podczas pięciotygodniowego strajku. Rzecznicy studentów wskazują, że próba skondensowania programu pięciu tygodni studiów w czasie dwóch będzie bardzo stresująca dla studiujących.

- To będzie bardzo trudny semestr dla studentów – stwierdził Joel Willett, prezes College Student Alliance – Wszyscy są bardzo sfrustrowani.

Stowarzyszenie studentów postuluje, żeby ci, którzy nie będą w stanie ukończyć swoich semestrów w skróconym terminie mogli otrzymać zwrot pieniędzy za opłaconą naukę.

Rząd prowincji nakazał szkołom policealnym utworzenie funduszu, który powstał z oszczędności z niewypłacanych uposażeń pracowników podczas strajku, który mógłby pomóc studentom, którzy doświadczyli trudności finansowych z powodu sporu pracowników college’ów z pracodawcami. Minister edukacji Deb Matthews oszacował, że kwota ta wyniesie około 5 milionów dolarów.

- Ten straszny rozdział się skończył – powiedziała.

Okołó 500 tysięcy studentów musiało przerwać naukę z powodu strajku 12000 profesorów, instruktorów, doradców i bibliotekarzy, którzy weszli w spór pracowniczy z pracodawcą 15 października.

Kierownictwa szkół policealnych po uchwaleniu ustawy o zakończeniu strajku stwierdziły, że potrzebują dwóch dni na wznowienie zajęć, co oznacza, że studenci wrócą do nauki we wtorek.