Do świątecznej Europy – Toronto Christmas Market

Gdzie na weekend Series list 21, 2017 at 12:37 am

Processed with VSCO with c9 preset

Berlin, Amsterdam, Paryż, Londyn czy Kraków w okresie bożonarodzeniowym czarują i zachwycają atmosferą świątecznych targów.  Rynki, główne place, nabrzeża rzek i kanałów mienią się feerią świateł, a stragany kuszą zapachem prażonych w miodzie orzechów, błyszczącym lukrem i  kunsztem świątecznych ozdób. My na szczęście mamy w Toronto swój skrawek targowej Europy.

W tym roku wcześniej niż zwykle, bo w czwartek 16 listopada o 4 pm, w Distillery Historic District rozpoczął się doroczny Toronto Christmas Market. I tym razem naprawdę nie ma znaczenia, jak bardzo nie lubicie jeździć do downtown, jak bardzo irytuje was szukanie parkingu (i związane z nim opłaty) i jak nieświąteczna i niefajna jest atmosfera towarzysząca korkom i wzmożonemu ruchowi na Gardiner Expressway. Toronto Christmas Market ma bowiem tak cudowny, europejski i niepowtarzalny klimat, że nie można wizyty w starej destylarni Gooderham & Worst nie wpisać na listę przedświątecznych obowiązków.
Na targowej scenie wystawione zostaną w tym roku 450 przedstawienia – nie zabraknie kolędników, tancerzy prezentujących folklor różnych grup narodowościowych, zespołów muzycznych i nagradzanych wokalistów. Każdy dzień tygodnia będzie miał swoją określoną tematykę. We wtorki posłuchać będzie można folku, roots, bluegrass i muzyki tradycyjnej, we środy króluje muzyka świata (world music) oraz tańce i przedstawienia kulturowe, w czwartki rozbrzmiewa klasyka – oratoria oraz utwory operowe i cross-over związane z sezonem świątecznym, piątki rozhuśta swing i jazz, soboty zapowiadają się popowo, rockowo i bluesowo (do południa początkujący artyści, wieczorami ci bardziej znani, którzy już osiągnęli coś na rynku muzycznym), a niedziele należeć będą w części przedpołudniowej do zespołów instrumentalnych, a popołudniowej do wokalistów i chórów. Dokładną rozpiskę tego, co artystycznie dzieje się w który dzień trwania targów znajdziecie na stronie internetowej imprezy. Codziennie odbywać się będzie, napisanie specjalnie dla targowej publiczności, interaktywne przedstawienie dla dzieci (i niektórych dorosłych) „Santa’s Elves Sing-Along” (wtorek-piątek o 5pm, soboty i niedziele 12:30am & 2pm) oraz czterogłosowe, profesjonalne kolędowanie, do którego każdy będzie mógł dołączyć o 6 pm od wtorku do soboty (Elfy mają nawet nuty dla zainteresowanych).

img_0976
Jarmark ma wszystko, czego możecie oczekiwać – ogromną, pięknie ubraną choinkę, którą co roku dostarczają ontaryjskie lasy ( za pośrednictwem Forests Ontario i Ontario Woods), Świętego Mikołaja (we wtorki między 2pm a 7:30pm Święty Mikołaj pozuje do zdjęć z waszymi czworonożnymi przyjaciółmi… teraz każdy Fafik i Azorek może mieć słit focię z Mikołajem!) , mieniące się ciepło i bajkowo świetlne girlandy, kiczowato urocze karuzele dla dzieci, a także dziesiątki straganów, gdzie zaopatrzyć się można w najróżniejsze (również naturalne) towary codziennego użytku oraz piękne choinkowe ozdoby, a także spróbować specjałów takich jak: niemieckie sznycle, grillowane kiełbaski i chlebowe precle, serowe zapiekane kanapki, ziemniaczane tornada czy wędzone udka indycze. Nie zabraknie pierników, fudge z syropem klonowym, czekolady i prażonych w miodzie i cynamonie orzechów. Jeszcze tylko grzaniec galicyjski (wino grzane jest w Beer Garden!) i hejnał z Wieży Mariackiej… i w domu.
Jeśli więc szukacie prawdziwej magicznej atmosfery świąt – tu ją na pewno znajdziecie. Szczególnie, że okazji będzie mnóstwo – w tym roku aż pięć weekendów! Świąteczne targi potrwają aż do soboty 23 grudnia. Nie jest powiedziane, że na targi wybrać się można tylko w weekendy, bo czynne są także w dni powszednie, poza poniedziałkami, między 12pm a 9pm (piątki do 10pm), ale to w weekendy (soboty od 10am do 10pm, w niedziele od 10am do 9pm) właśnie najwięcej się tu dzieje. A skoro dzieje się najwięcej, to uzbroić należy się w cierpliwość, bilety kupić sobie wcześniej on-line (http://www.torontochristmasmarket.com/tickets.html), żeby uniknąć stania w kolejce (opłata za wstęp to $6 od osoby, dzieci poniżej drugiego roku bezpłatnie, można także wykupić express pass za $20, który gwarantuje pierwszeństwo wejścia; opłaty obowiązują w piątki od 5pm oraz w soboty i niedziele, a tygodniu wstęp jest bezpłatny), przygotować się na spacer (od miejsca gdzie uda się wam zaparkować na teren destylarni), a potem już tylko chłonąć, oglądać, bawić się i cieszyć jak dziecko… wypatrujące pierwszej gwiazdki. W dobry humor (lekko przecież nadszarpnięty całym zamieszaniem towarzyszącym próbom sprawnego dotarcia na miejsce) będziecie mogli wejść płynnie w ogródkach piwnych, lub na Holiday Spirits Square Presented By Peter Mielzynski Agencies, gdzie w ramach bezpłatnej degustacji serwowane będą różnorakie napoje rozgrzewające. Wyborowa, Żołądkowa Gorzka, niemiecka brandy Dujardin VSOP czy hiszpańskie wina pozwolą przenieść się na chwilę w rodzime klimaty. Budki PMA rozstawione na Archeo, Patio otwarte są w piątki między 5pm-8pm, soboty od 4pm-7pm oraz w niedziele od 2pm do 5pm. http://www.torontochristmasmarket.com

img_0986 img_0554