Kathleen Wynne próbuje wydobyć się z sondażowego dna

Lokalnie Top News list 21, 2017 at 10:00 am

aawynne2

Premier Ontario zaplanowała serię spotkań z mieszkańcami prowincji przed przyszłorocznymi wyborami. Pierwsze z nich nie było miłe dla szefowej ontaryjskich Liberałów.

Sala koncertowa przy 888 Yonge Street, na północ od Davenport Road była pełna niezadowolonych z polityki prowincyjnego rządu mieszkańców Toronto.

Rozmowa miała koncentrować się na wielu kwestiach, takich jak edukacja, opieka zdrowotna, bezpieczeństwo pracy i mieszkalnictwo. Jednak dyskusja szybko skupiła się wokół niedawno zakończonego pięciotygodniowego strajku pracowników szkół policealnych, który dotknął 500 tysięcy studentów i 12 tysięcy wykładowców.

W weekend wprowadzono ustawę zmuszającą do powrotu do pracy strajkujących pracowników szkół wyższych. Przemawiając na spotkaniu Wynne stwierdziła, że uchwalona ustawa „pozostawia wiele pytań” tym, których ona dotyczy.

- Ja i minister (edukacji-przyp. red.) pytamy, jak możemy poprawić ten proces – powiedziała Wynne – W tej chwili wierzę w proces rokowań zbiorowych i sądzę, że zorganizowana praca i negocjacje zbiorowe zarówno w tej prowincji, w tym kraju, jak i w Ameryce Północnej od wielu dziesięcioleci przyczyniły się do stworzenia sprawiedliwego i dostatniego społeczeństwa. Musimy jednak upewnić się, że młodzi ludzie nie zostaną uwięzieni w podobnej sytuacji.

Wynne zapewniała, że jej rząd zrobił „wszystko co było możliwe”, aby rozwiązać tę sytuację.

- Rozmawialiśmy, naciskaliśmy, negocjowaliśmy i ciągle pracujemy nad tym, aby strony wróciły do stołu – powiedziała – W momencie, gdy uznaliśmy, że głosowanie nie powiodło się i nie ma nadziei na porozumienie, przystąpiliśmy do wprowadzenia przepisów. (zmuszające do zakończenia strajku – przyp. red.)

Studentka Edith wypytywana przez dziennikarza CP24 powiedziała, że czuje się „zdegustowana” odpowiedziami jakie udzieliła Wynne na pytania dotyczące strajku.

- Ona zdecydowanie omija pytania, które zostały zadane – powiedziała – Czuję się tak, jakby ona nie poradziła sobie z tym i dała bardzo niejasne odpowiedzi, a ja chciałabym by odpowiedzi, które dotyczą mojej przyszłości były bardziej szczegółowe – mówi Edith, która przyjechała z Calgary studiować w Humber College – To jest przyszłość dla 500 tysięcy studentów i nie tylko ja jestem zdegustowana. To nie jest tylko problem kilku szkół wyższych, to jest problem dla całej prowincji i fakt, że pani premier nie jest w stanie udzielić prostej i jasnej odpowiedzi na zadane pytania i ucieka się do ogólników brzydzi mnie.

Inne tematy poruszane podczas spotkania to polityka rządu po legalizacji marihuany, rasizm, przystępność opieki nad dziećmi, wysokie rachunki za energię elektryczną.

Rzecznik Partii Liberalnej oświadczył, że premier Wynne planuje organizację większej ilości spotkań na terenie całej prowincji, które mają pomóc rozwiązać problemy mieszkańców Ontario.

Jak na razie sondażowe poparcie dla polityki prowadzonej przez obecną premier prowincji są rekordowo niskie i nie przekracza 20 procent tych, którzy oceniają ją pozytywnie.