Czy mamy wyciągać kożuchy z naftaliny, czy wystarczą zwykłe kurtki?

Lokalnie Top News list 22, 2017 at 6:00 am

aaprognozy

Zima będzie bardziej mroźna niż w ubiegłym roku, ale prognostycy są podzieleni co do stopnia „mroźności” nadchodzącej zimy.

Chris Scott, główny meteorolog z The Weather Network mówi, że jego zespół przewiduje, że „będzie to burzliwa zima”. Jego zdaniem tegoroczny system wiatrów La Nina był uderzająco podobny do tego z lat 2007-2008, kiedy Toronto odnotowało jedną z najbardziej śnieżnych zim.

- Doświadczenie i historia mówią nam, że kiedy mamy chłodniejsze wody u wybrzeży Ameryki Południowej, to jest La Nina i wtedy zimy są śnieżne i mroźne, jakie przywykliśmy nazywać kanadyjskimi.

Z kolei Dave Phillips, klimatolog pracujący dla agencji meteorologicznej Environment Canada, nie zgadza się z taka prognozą wskazując, że tegoroczny system La Nina jest słaby i nie spowoduje tak silnych mrozów, jakie można byłoby oczekiwać.

- To z powodu globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych, które łagodzą La Nina, co powoduje, że nie czyni ona zim tak brutalnymi jak w latach 50-tych, 60-tych, czy 70-tych – twierdzi Phillpis.

Environment Canada nadal pracuje nad swoimi zimowymi prognozami, ale Phillips uważ, że wczesna prognoza wskazuje, iż w rejonie Wielkich Jezior, a więc również w rejonie GTA, zima będzie łagodniejsza niż zwykle, zaś na zachodzie Kanady będzie znacznie chłodniejsza, co już można zaobserwować.

Prognozy Scott’a przewidują burze z dużą ilością śniegu już w grudniu we wschodniej części Kanady, podczas gdy na zachodzie zima da się mocno we znaki dopiero w styczniu. Synoptyk przewiduje też, że tegoroczna zima będzie długa, a śnieżyce mogą trwać do marca.

Phillips nie zgadza się z taką prognozą i nie przewiduje „klasycznej” kanadyjskiej zimy. Nie przewiduje długotrwałych opadów śniegu.

- Najbliższa zima na pewno będzie nico chłodniejsza od poprzedniej, ale pamiętajmy o tym, że ubiegłoroczna zima była najcieplejszą od 70 lat – podkreśla.

W jednym obaj synoptycy się zgadzają – zimy nie są tym, czym były kiedyś.