Policjanci wyproszeni ze szkół

Lokalnie Top News list 23, 2017 at 10:00 am

aapolszkoly3

Policjanci już nie będą obecni w torontońskich szkołach średnich – taką decyzję podjęło miejscowe Kuratorium Oświaty.

Członkowie Toronto District School Board zdecydowali w głosowaniu o zakończeniu progrmu School Resource Officer, na podstawie którego od dziesięciu lat w niektórych szkołach ponadpodstawowych swoje stałe dyżury pełnili torontońscy policjanci.

Choć celem programu było uczynienie szkół bardziej bezpiecznymi a także budowa lepszych relacji młodzieży z policją, to wielu uczniów twierdziło, że obecność funkcjonariusza w mundurze na terenie szkoły sprawiało, że czuli się zastraszeni.

- Myślę, że wsłuchaliśmy się w to, co mówili nam nasi uczniowie – powiedział przewodniczący TDSB, Robin Pilkey – Zdecydowaliśmy się zakończyć program, który sprawiał wielu z nich przykrość, a myślę, że ważne jest abyśmy to zauważyli. Posłuchaliśmy wielu uczniów, którzy normalnie nie mają głosu.

aapolszkolyPilkey stwierdził, że obecność policjanta w szkole była dla wielu wychowawców przydatna i wygodna, ale miało też swoje negatywne aspekty.

- Ważne jest dla nas to, że fakt iż niektórzy z naszych uczniów czuli się zastraszani i obserwowani, to nie było to pomocne w szkolnym procesie wychowawczym – dodał przewodniczący TDSB.

Większość członków zarządu torontońskiego Kuratorium Oświaty głosowało za zakończeniem programu. Tylko trzech z nich było przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu.

Głosowaniu odbyło się tydzień po opublikowaniu sprawozdaniu po sześciotygodniowym okresie badania opinii uczniów, personelu szkół oraz rodziców w szkołach objętym programem School Resource Officer. W celu oceny programu odbyły się także spotkania z uczniami, rodzicami i reprezentantami społeczności lokalnych.

W raporcie ostatecznie stwierdzono, że program SRO powinien zostać zakończony. Zaznaczono jednocześnie, że policja i szkolne rady powinni nadal współpracować w celu zapewnienia bezpieczeństwa w środowiskach edukacyjnych.