Światło i kamień

Gdzie na weekend list 23, 2017 at 9:58 pm

cavalcadeoflights1

Na głównych placach Mississaugi i Toronto w najbliższy weekend będzie tłoczno, głośno i kolorowo. Oficjalnie, rozpaleniem  świetlnych girland,  rozpoczyna się sezon świąteczny.  Jeśli nie lubicie tłumów – wybierzcie się do Midland. Jest też fajna opcja dla tych, którzy na Święta wolą jeszcze poczekać. 

Kawalkada świateł – Mississauga&Toronto
Doroczna tradycja rozpalania świątecznych świateł przypada na najbliższy weekend. W Toronto wydarzenie zatytułowane Cavalcade of Lights, odbędzie się, jak zawsze, przy Nathan Phillips Square. Na placu stanie olbrzymia choinka, będą występy muzyczne, pokaz sztucznych ogni i szalona jazda na łyżwach – wszystko za darmo, wszystko by oficjalnie rozpocząć sezon świąteczny i barwnym tłumie Torontończyków. Sobota, 25 listopada, 5pm-11pm. W Mississauga podobna impreza, także w sobotę, miedzy 5 pm a 9pm, odbywać się będzie przy Celebration Square. Miliardy świateł, choinka, muzyka na żywo, świetliste, iluminujące, kosmiczne występy tancerzy, ulicznych artystów i performerów, otwarcie lodowiska, świecące niedźwiedzie polarne (instalacja), photo booth, wśród atrakcji dla dzieci: cyfrowa ściana graffiti, malowanie twarzy oraz zdjęcia ze św. Mikołajem i elfami, a także Świąteczny Targ Uliczny (Holiday Street Market), ponad 50 artystów, wystawców i sprzedawców jedzenia, stacja pieczenia marshmallows (przy ognisku) i gorąca czekolada w Glow Lounge. Spodziewanych ok 15,000 gości.

Festiwal Światła – Midland
Sainte-Marie Among The Hurons to żywe muzeum, wpisane na listę Narodowych Historycznych Miejsc Kanady (National Historic Site of Canada) w Midland . Skansen powstał w 1964 roku jako rekonstrukcja osady jezuickiej z 1634. W tym roku, w ramach obchodów 150 lat Kanady przygotowano tu szereg bardzo ciekawych imprez, jak chociażby festiwal narodowego sportu Kanadyjczyków, którym jest oficjalnie lascrosse, festiwal kulinarny czy też, rozpoczynający się w najbliższy weekend doroczne święto Pierwszego Światła (First Light). Wydarzenie będzie miało miejsce w trzy kolejne weekendy : 23-35 listopada, 30 listopada-2 grudnia praz 7-9 grudnia, wieczorową porą, po zapadnięciu zmierzchu. Po raz osiemnasty teren skansenu rozjaśni wtedy ponad pięć tysięcy świec, tworząc pyszną, ciepłą, świąteczną atmosferę. Nie zabraknie manualnych zajęć edukacyjnych dla dzieci, świątecznej (szkolne chóry) i folkowej (franko-ontaryjskiej) muzyki, będą przedstawienia przygotowane przed rdzenną ludność indiańską, bębniarze i plemienne śpiewy, wypiekane na miejscu słodkości, starodawna kuźnia prezentująca zapomniany już zawód kowala, szopka ze żłóbkiem, ustawiona w stajni przy Domu Farmera, czy też uwielbiane przez dzieci warsztaty robienia tradycyjnych lalek z liści kukurydzy. Będzie także można zrobić świąteczne zakupy – w muzeum Sainte-Marie czeka dwudziestu lokalnych artystów i rzemieślników, otwarty jest także sklep z upominkami. Wstęp $10 os osoby oraz darowizna w postaci jednej, długotrwałej rzeczy. Dzieci poniżej piątego roku życia bezpłatnie. Podczas imprezy First Light zwierzęta nie będą wpuszczane na teren skansenu. Możliwość wykupienia pakietu promocyjnego: wstęp na teren imprezy, pamiątkowa latarnia, voucher na kolację w lokalnej restauracji oraz nocleg ze śniadaniem w Comfort Inn za $189 od pary (rezerwacje: 705-526-2090).
Sainte-Marie among the Hurons 16164, Highway 12 East, Midland, Ontario, L4R 4K8, tel: 705-526-7838,rezerwacje grupowe: 705-528-7694, www.saintemarieamongthehurons.on.ca

Magia kamieni – Toronto
Między 23 a 26 listopada w Toronto odbywa się festiwal kamieni szlachetnych Silver Cove’s Rock n’ Gem Show. To fajna opcja nie tylko dla miłośników półszlachetnych kamieni, skamienielin i amonitów, ale właściwie dla wszystkich szukających pomysłów na ciekawy weekend pod dachem. Wstęp jest bezpłatny, a impreza ma charakter rodzinny – przygotowano interaktywne zajęcia dla dzieci i dorosłych, krążące wokół skał, kamieni, minerałów, kamieni szlachetnych i koralików. Targi cieszą się opinią jednych z najlepszych tego rodzaju imprez w Kanadzie. Znajdziecie tu m.in kamienie jubilerskie, elementy dekoracyjne i sztukę użytkową, biżuterię z kamieniami szlachetnymi, minerały, skamieniałości, klejnoty, kryształowe korale i kaboszony. Raj dla projektujących i tworzących własną biżuterię. Inspiracja, dla poszukujących nowego hobby. Impreza organizowana jest przez rodzinną firmę Silver Cove Ltd., założoną w 2007 w Albercie przez małżeństwo Melissy i Chrisa Robaków, zapalonych poszukiwaczy kamieni (z pasją wykopują opale, koprolity, lazulity, tugtupity i ammolity. Silver Cove’s Rock n’ Gem Show odbywa się w Symphony Banquet Hall przy 959 Derry Road East w Mississauga. Godziny targów: czwartek – sobota 10am-8pm, niedziela 10am-5pm. Informacje: 403-598-5724, thelonerangers@hotmail.com, www.canadagemshows.com