Zimowe granie na rozgrzanie

Notatnik kulturalny Polacy w Kanadzie list 23, 2017 at 10:13 pm

unnamed (1)

Okres przedświąteczny  opiera się nie tylko na zakupowych szaleństwach i intensywnych przygotowaniach kulinarnych – w dużej mierze opiera się na muzyce. Czymże byłoby Boże Narodzenie bez kolędowania, bez dźwięku dzwoneczków, anielskich harf i chóralnych śpiewów?

Włączam radio – już są. I choć jeszcze nie skończył się listopad, to już wiadomo, że Santa Claus przybywa do miasta, że w ostatnie Święta dałeś, jej serce, ale zaraz następnego dnia ci je oddała i że renifer Rudolf znów ma czerwony, błyszczący nos (za dużo grzańca wychłeptał?).

Próby w toku. Znów wiruje w powietrzu ta niepowtarzalna, pełna ekscytacji i napięcia, twórcza energia. Uczymy się tekstów, harmonizujemy fragmenty utworów, szukamy sukienek (moja mama zawsze mówiła, że co się nie dośpiewa, to się dowygląda ). Do koncertu Winter Wonderland Zimowe granie na rozgrzanie zostały dwa tygodnie. Krok po kroku, krok po kroczku, najpiękniejsze w cały roczku idą Święta…

Trochę miałyśmy zagwozdkę. W polskiej tradycji kolędy śpiewa się od Wigilii, w tradycji północnoamerykańskiej Christmas songs puszczane są w radio grubo przed świętami – jaką datę koncertu wybrać. Padło na początek grudnia, bo jednak wtedy najlepiej wchodzi się w magiczną atmosferę Świąt, a czerwononose renifery i tłuste Mikołaje nikomu jeszcze uszami nie wychodzą. Z decyzją tą związane były kolejne, te repertuarowe. Postawiłyśmy na różnorodność – spektrum będzie tak szerokie, że na pewno Was zaskoczymy – jazz, folk, kolędy, pastorałki, utwory autorskie, nowe, zupełnie zapomniane, przearanżowane. Nastrojowe, refleksyjne, liryczne, pięknie muzycznie tematy grane przez rewelacyjnych muzyków (zespół wybitnego jazzowego pianisty Bartosza Hadały, gościnne z Polski Wojtek Stec –multi instrumentalista, dyrygent, kompozytor, aranżer oraz zespół Camerata), wykonane przez Studio Merlot, chór Quo Vadis oraz znanych i lubianych w polskim środowisku emigracyjnym solistów (Kinga Mitrowska, Karolina Podolak, Ania Wójcik). Nie zabraknie także muzycznych niespodzianek (aż mnie korci, żeby Wam powiedzieć, ale nic nie powiem – przyjdźcie, posłuchajcie, gęsia skórka i ciary na plechach gwarantowane!). Poza tym to pierwszy w historii Polonii kanadyjskiej koncert, w którym łączone są nie tylko te wszystkie gatunki muzyczne, ale także siły głosów oraz osobowości sceniczne ponad 40 artystów. Organizacyjnie temat pomaga nam ogarnąć Seweryn Reszka – bez niego mogłybyśmy pewnie co najwyżej pośpiewać sobie pod prysznicem. Pracy jest masa, bo koncert odbędzie się w Meadowvale Theatre w Mississauga, na sali widowiskowej mieszczącej 400 osób. Wyzwanie? Może i tak, ale lubimy wyzwania. Chcemy Wam pokazać i udowodnić (także sobie samym), że tu, po drugiej stronie oceanu, w naszej polskiej, emigracyjnej społeczności drzemie ogromna siła i, często niedoceniany, potencjał. Boże Narodzenie, jak żadne inne święta w roku, to czas wspólny, wspólnotowy. Czas, w którym należy dzielić się z innymi, przebaczać, otwierać szeroko ramiona i serca. I fajnie by było, gdyby to całe dobro, kumulujące się wokół ubierania choinki, dzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania, udało się nam zaszczepić w zimnej, szarej glebie codziennego dnia. Tak, żeby nie zgasło z pierwszą gwiazdką.

Przyjdźcie rozgrzać się przy muzyce – zima długa przed nami. Zapraszamy 8 grudnia na 8:15pm. Bilety w księgarniach Pegaz lub u Seweryna (tel. 416.417.2655). Tańsze bilety kupice przez bejsment.com

Studio Merlot

unnamed