Skandaliczny reportaż o Polsce na antenie CBC

Kanada Series Top News list 24, 2017 at 4:00 pm

Screen Shot 2017-11-24 at 10.35.45Publiczna telewizja CBC nadała bulwersujący, wielce kontrowersyjny  reportaż z Warszawy, zrealizowany pod tytułem “Warsaw: Art Fighting Ultranationalism”.

20-minutowy program został nadany w ramach stałego cyklu “Interrupt This Program”. Kolejne odcinki tego cyklu przedstawiają artystów wszelkiego autoramentu w dużych miastach całego świata, walczących: o wolność słowa w Kenii, z korupcją w Nairobi, z ograniczeniami wobec kobiet-twórców w Pakistanie, z niesprawiedliwością na ulicach Karaczi, z segregacją rasową w Chicago… itd.

W tym towarzystwie i w podobnym kontekście znalazła się również… Warszawa w odcinku wyemitowanym 17 listopada.

W reportażu “Warsaw: Art Fighting Ultranationalism” tytuł właściwie zdradza wszystko: “Sztuka w walce z ultranacjonalizmem”.

Screen Shot 2017-11-24 at 11.47.12Jego narrację realizatorzy z Kanady powierzyli trzem osobom: piosenkarce Marii Peszek (Faszyzm odradza się w kraju, który kocham), urodzonemu w Kanadzie aktorowi pochodzenia żydowskiego Michaelowi  Rubenfeldowi (Moja mama wciąż wierzy, że gdyby wróciła do Polski, zastrzelono by ją na ulicy) i queer-performerce Lilianie Piskorskiej (Myślę, że wielu rodaków nie uważa mnie za Polkę ze względu na moją seksualność).

Osoby te sprzeciwiają się – jak to określa CBC w opisie filmu – “powstawaniu w Polsce skrajnie prawicowego nacjonalizmu i państwowego autorytaryzmu“.

Reportaż można obejrzeć – TUTAJ.

Warto wiedzieć, że głównym producentem odpowiedzialnym w CBC za realizację programów związanych ze sztuką (CBC Arts) jest pochodząca z Polski Grażyna Krupa.

Screen Shot 2017-11-24 at 11.55.54

Nadany w telewizji publicznej reportaż wzburzył Polonię, jej działaczy oraz tutejszych polityków, ale jak dotąd pozostał bez reakcji ze strony zarówno władz jak i mediów w Polsce.

W Kanadzie jako pierwszy zareagował były poseł federalny, obecnie prezes KPK Władysław Lizoń, który swoją dezaprobatę wobec reportażu CBC wyraził dziś na antenie polskiego Radia 7 w Toronto.

Wcześniej jednak  Władysław Lizoń wystosował oficjalny list z protestem do CBC (jego kopia na stronie KPK – TUTAJ).

“Naszym zdaniem absolutnie nie do przyjęcia jest fakt, aby kanadyjski nadawca publiczny, finansowany z naszych podatków angażował się w zniesławiającą i wyjątkowo ofensywną kampanię propagandową wymierzoną przeciwko Polsce – wolnemu i demokratycznemu sojusznikowi Kanady” – czytamy w liście skierowanym do dyrektora telewizji CBC Huberta Lacroix, a także do rzeczniczki praw obywatelskich Esther Enkin.

Lizoń sprzeciwia się w nim obrazowaniu w reportażu wyłącznie jednego, skrajnego punktu widzenia i poglądów, które prowadzą do zrównania Polski w oczach kanadyjskiego widza z tak totalitarnymi krajami jak Korea Północna czy Iran.

Wskazuje też, że reportaż legitymizuje poglądy sugerujące, że “Polska staje się faszystowska” i że obecna sytuacja w niej jest “gorsza niż za czasów komunizmu”.

Prezes KPK podkreśla, że tak ekstremistyczne osądy w żaden sposób nie odzwierciedlają rzeczywistości.