Stymulując mózg naukowcy zmienili gust muzyczny

Kanada Top News list 24, 2017 at 1:06 pm

zz brain2Niezwykły eksperyment badaczy z McGill University w Montrealu może zmienić wiedzę o mechanizmach naszego odbioru muzyki.

Dlaczego jedna muzyka nam się podoba, a inna nie? Po co w ogóle jej słuchamy? Wpływ muzyki na ludzki mózg i sposób odbioru dźwięków przez niego fascynuje także naukowców.

Naukowcy z McGill University, który jest ważnym centrum badań nad ludzkim mózgiem, badali możliwość zmiany odbioru i oceniania muzyki na drodze stymulacji mózgowej. Używali nieinwazyjnej techniki, nazywanej przezczaszkową stymulacją magnetyczną, która polega na wywołaniu słabego napięcia elektrycznego poprzez indukcję magnetyczną. Pozwala ona stymulować aktywność wybranych obszarów mózgu.

Screen Shot 2017-11-24 at 12.59.55Obszarem, którym zajęli się badacze była lewa grzbietowo-boczna kora przedczołowa, znajdująca się w przedniej części mózgu.

W wyniku stymulacji naukowcy sprawili, że badani zupełnie inaczej oceniali muzykę, niż przed eksperymentami. Zaczęła podobać im się inna muzyka, niż do tej pory.

Co więcej, montrealskim specjalistom udało się także sprawić, że uczestnicy badań byli po stymulacji bardziej chętni do wydawania pieniędzy na muzykę.

Prof. Robert Zatorre z skomentował wyniki eksperymentów: - Pokazanie, że sposób, w jaki ludzie oceniają muzykę może być zmieniony poprzez użycie tej techniki jest ważnym i znaczącym dowodem, że coraz lepiej rozumiemy sieci powiązań między tymi złożonymi kompleksami.

Prof. Robert Zatorre

Prof. Robert Zatorre

Badania naukowe, w których centrum zainteresowania jest muzyka, przynoszą często zaskakujące wyniki.

Jeśli wierzyć naukowcom, to rap i heavy metal to ulubione gatunki psychopatów, ale jednocześnie ciężkie brzmienie ma działanie uspokajające.

Inni twierdzą, że agresywna muzyka pomaga sobie lepiej radzić ze złością.

Więcej – TUTAJ.

Screen Shot 2017-11-24 at 13.00.11