Zagadka wielorybów rozwiązana

Kanada Top News list 24, 2017 at 10:01 am

Screen Shot 2017-11-24 at 09.57.25Ustalono jedną z przyczyn corocznych letnich powrotów wali grenlandzkich (Bowhead whales, Balaena mysticetus) do cieśniny Cumberland w Kanadzie.

Wysłano drony, a by nagrały zachowanie zwierząt z góry i okazało się, że walenie linieją i wykorzystują duże skały, by drapiąc się, zetrzeć z siebie płaty skóry.

- To przypadkowe spostrzeżenie. Byliśmy tam, by udokumentować ich żerowanie, a zaobserwowaliśmy dziwne zachowania w pobliżu brzegu – opowiada Sarah Fortune, doktorantka z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

Pływając na łodzi, Sarah Fortune, William Koski z LGL Limited oraz rybacy i myśliwi z Pangnirtung stwierdzili, że wieloryby obracały się na bok i podnosiły ogon oraz płetwy. Było więc oczywiste, że przebywają w cieśninie Cumberland nie tylko po to, by żerować.

Pod wodą znajdują się duże głazy, a walenie ocierają się o nie, by zedrzeć łuszczącą się skórę.

Ogrzane latem przybrzeżne wody mogą je ułatwiać.

wieloryby

Naukowcy uważają, że wzrost globalnych temperatur wpłynie zarówno na okres trwania i energię potrzebną do linienia, jak i na dietę wielorybów. Niewykluczone, że zooplankton (stosunkowo duże, tłuste skorupiaki), ulubiony pokarm wali grenlandzkich, przemieści się do nowych habitatów dalej na północ. Tutejsze wody zdominują zaś mniejsze organizmy z wód umiarkowanych. Nie wiadomo, czy B. mysticetus przystosują się do tych zmian.

Więcej: TUTAJ.