Kamień, który się pali

Porady babci Jelonki Series list 26, 2017 at 11:50 am

4634eaa8-d33e-4b19-8e0d-bf7e0190d43c.fileOd setek lat wykorzystywany był w medycynie różnych kultur. Rzymianie byli pewni, że ma moc ochronną, Kleopatra paliła zrobione z niego kadzidła wierząc, że zapewnia młodość, a starożytni mnisi używali go do sporządzania zdrowotnych nalewek. Ba, nawet Kopernik zalecał go w sproszkowanej postaci jako antidotum na choroby serca.

Bursztyn, nazywany często jantarem, jest skamieniałą żywicą z pradawnych drzew. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa “bernstein” – oznaczającego “kamień, który się pali”.

Dzięki temu, iż bursztyn wydziela jony ujemne – bardzo korzystnie  wpływa na nasz organizm. Na świecie istnieje około sześćdziesięciu gatunków bursztynu (np. meksykański, japoński czy tajmyrski), jednak jego największe złoża znajdują się w Bałtyku.

bursztyn-e1504394437112Już starożytni zalecali noszenie bursztynowej biżuterii, bowiem wisiory czy bransolety miały moc oczyszczającą atmosferę, wprowadzającą miły nastrój, a także posiadającą siłę godzenia zwaśnionych osób. Wierzono, że bursztyn odpędza od jego właściciela wszelkie złe energie, a z ciała wyciągnie nie tylko choroby, ale i ich zwiastuny. Już wtedy używano bursztynu do zdejmowania uroków, klątw, a także do oczyszczania pomieszczeń z negatywnej energii, zwłaszcza po infekcjach i epidemiach. Wielkim uznaniem cieszył się bursztyn u znanego zielarza – ojca Klimuszki. Skomponowaną według jego receptury nalewkę bursztynową można sporządzić samemu. Potrzebne do jej zrobienia okruchy bursztynowe możemy kupić przez internet lub … przywieźć z podróży do Polski.

SONY DSCPrzepis na nalewkę

50 gramów drobnych, nieszlifowanych bursztynów myjemy w ciepłej wodzie i wsypujemy do butelki. Zalewamy połową litra spirytusu. Alkohol powinien całkowicie przykryć bursztyn. Karafkę odstawiamy w ciemne miejsce, na minimum 2 tygodnie. Nie trzeba przecedzać bursztynów. Im dłużej się macerują, tym lepiej. Dodawana po kilka kropli do ciepłej wody i pita na czczo nalewka zapobiega infekcjom i poprawia odporność.

Nalewkę bursztynową pijemy, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy się przeziębimy, a także w stanach zapalnych dróg moczowych i nerek oraz przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Dla wzmocnienia organizmu dorośli mogą pić 30 kropli rozpuszczonych w wodzie, 2-3 razy dziennie. Miksturą można codziennie nacierać plecy i klatkę piersiową podczas zapalenia płuc i oskrzeli. Kilka kropli nalewki możemy też wcierać w nadgarstki, skronie, kark i środek stóp. Pośrodku stóp znajduje się punkt akupunkturowy odpowiedzialny za prawidłową pracę nerek.

Przy migrenach i bólach głowy pomoże nalewka wmasowywana w skronie, a bóle reumatyczne złagodzi nacieranie chorych stawów. Rozcieńczoną z wodą nalewką możemy też płukać chore gardło.

Gdy spryskamy mieszkanie odrobiną nalewki bursztynowej lub spalimy okruchy z bursztynu, oczyścimy w ten sposób atmosferę, ponieważ w otoczeniu bursztynowych wibracji ludzie uspokajają się i łagodnieją – wpływa on kojąco i harmonizująco na ciało i psychikę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW sklepach polonijnych (np. w Starsky) można również kupić maść bursztynową, pomocną w leczeniu stłuczeń, żylaków i bolących mięśni, a bursztynowe kremy, nawilżą i dotlenią skórę tak, że stanie się bardziej odporna na alergie.

Bursztyn zawiera w sobie potężną siłę. Jego energia potrafi wytłumić szkodliwe promieniowanie oraz te pochodzące z cieków wodnych czy urządzeń elektronicznych. Doskonale neutralizuje promieniowanie odbiorników TV i monitorów komputerowych. Dobrze jest więc porozkładać bursztyn w domu w miejscach, gdzie energia nie jest dla nas korzystna.

Bursztynowa biżuteria bardzo wspomaga nasze zdrowie. I tak np. chorzy na górne drogi oddechowe czy tarczycę powinni nosić korale z bursztynu, a osobom mającym problemy z sercem ulgę przyniosą wisiory ze skamieniałej żywicy. Nawet chorzy na kręgosłup odczują ulgę przewiązując się w pasie długim sznurem korali bursztynowych.

Natomiast bursztynowa bransoletka założona na rączkę, czy nóżkę dziecka – łagodzi ból i dolegliwości związane z ząbkowaniem.Bursztyn-ba-tycki-Z-bkowanie-Bransoletka-dla-Dziecka-Cherry-R-cznie-w-Litwa-Lab-Testowane-Autentyczne

Nośmy bursztyny: wieszajmy je w domu jako ozdobę, otaczajmy się nimi, wspomagając nasze ciało i umysł tą niezwykłą mocą. Kupując bursztynową biżuterię pamiętajmy jednak, że korzystnie na nasze zdrowie wpływa bursztyn surowy, czyli nieszlifowany. Ma wtedy właściwości antybakteryjne, ułatwia gojenie, a także obniża ciśnienie tętnicze krwi, wzmaga wydzielanie żółci, uspokaja, aktywizuje organizm do walki z chorobami i do regeneracji.

Pamiętajmy, że prawdziwy bursztyn pali się, wydzielając żywiczną woń. Właśnie w ten sposób można odróżnić autentyczny kamień od sztucznego koralika.