Obietnice Konserwatystów

Lokalnie Series Top News list 26, 2017 at 6:00 am
Przywódca ontaryjskich Konserwatystów, Patric Brown na konwencji politycznej w Toronto

Przywódca ontaryjskich Konserwatystów, Patrick Brown

Lider Partii Konserwatystów w Ontario, Patrick Brown zaprezentował program partii przed przyszłorocznymi wyborami do prowincyjnego parlamentu.

Platforma wyborcza została wydrukowana w 78-stronicowy magazynie, na eleganckim, błyszczącym papierze i zatytułowana „Gwarancje dla ludzi” i zaprezentowana na konwencji politycznej w sobotę w Toronto.

Program zawiera obietnice obniżki podatków, zwrot kosztów opieki nad dziećmi, obniżkę rachunków za elektryczność i są częścią reform, które Konserwatyści chcą wprowadzić, jeżeli wygrają przyszłoroczne wybory. Torysi podjęli też zobowiązanie do wydatkowania 1,9 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady na opiekę w zakresie zdrowia psychicznego. Jest też zobowiązanie do wprowadzenia ustawodawstwa, które miałoby na celu rozliczenie długoletnich rządów Liberałów, a zwłaszcza zajęcie się uczciwością i odpowiedzialnością polityków w Queen’s Park.

- To jest twój program – mówił Brown do wiwatującego tłumu w Toronto Congress Center – To program dla Ontario, to program zmian.

Brown powiedział też, że jeśli nie będzie w stanie zrealizować swoich pięciu głównych obietnic, to nie będzie się ubiegał o drugą kadencję jako premier prowincji.

- Przyjaciele, to są znaczące obietnice, które tutaj składamy – mówił do zgromadzonych działaczy Partii Postępowych Konserwatystów – To ostatni raz, kiedy jesteśmy razem przed następnymi wyborami. Najbliższe sześć miesięcy to będzie dla nas niełatwy czas. Zostanę przetestowany, my wszyscy zostaniemy przetestowani przed wyborami. Najbliższe sześć miesięcy nie będą łatwe, ale wiem, że jesteście gotowi. Widzę to.

W spotkaniu uczestniczyło 1500 delegatów, którzy zebrali się, by doskonalić strategię wyborczą, szkolić się i wysłuchać przemówienia inaugurującego kampanię wyborczą Patricka Browna.

Warto więc zapoznać się, co Torysi proponują mieszkańcom Ontario.

Przede wszystkim proponują cięcia podatkowe. Osoby o najniższych dochodach, nie przekraczających 42960 tysięcy dolarów mieliby obniżoną stawkę podatkową z 5,05 do 4,5 procenta. Ludzie z dochodami od 42960 do 85923 będą mogli liczyć na zmniejszenie podatku z 9,15% do 7,1%.

W planie wprowadzono również zwrot kosztów opieki nad dziećmi i ulgę podatkową w oparciu o dochody gospodarstw domowych. Zgodnie z tym planem matka, która zarabie 35000 dolarów rocznie i ma dziecko poniżej szóstego roku życia, kwalifikowałaby się do zwrotu 6750 dolarów rocznie wsparcia.

Rodziny o niższych dochodach, które będą kwalifikowały się do otrzymania wsparcie będą mogli otrzymywać je w formie comiesięcznych czeków.

Torysi przewidują też obniżkę stawek za energię elektryczną o 12 procent, co będzie wiązało się z oszczędnością 173 dolarów rocznie w przypadku przeciętnej rodziny.

W ramach kompleksowej reformy systemu opieki psychiatrycznej Konserwatyści zobowiązują się do zainwestowania na ten cel 1,9 miliardów dolarów dopasowując finansowanie na te sam cel z funduszów federalnych.

Brown obiecał też wprowadzić ustawę o zaufaniu, uczciwości i odpowiedzialności, która przyczyni się do zwalczania „korupcji politycznej” w prowincji. Zamierza przywrócić też generalnemu audytorowi uprawnienia do weryfikacji reklam rządowych.

Liberalny minister transportu, Steven Del Duca, który uczestniczył w konwencji Torysów jako obserwator, w swoim wystąpieniu rozpoczął gwałtowną krytykę programu Konserwatystów. Stwierdził, że książeczka z programem Konserwatystów nadaje się tylko do postawienie w księgarni Chapters w dziale z fantastyką.

- Następne wybory nie są grą – powiedział Del Duca – Obiecanie wszystkiego pod słońcem wszystkim i udawanie, że nie będzie bólu i wyrzeczeń, to nie jest coś, na co zasłużyli mieszkańcy prowincji. Zaslugują na lidera, który nie będzie zwodził, ale powie prawdę.

Z kolei Michael Balagus, dyrektor kampanii wyborczej NDP w prowincji jest rozczarowany programem Konserwatystów. Stwierdził, że dopiero publikacja programu wyborczego przez partię Nowych Demokratów pokaże kontrast między Patrickiem Brownem a szefową jego partii Andreą Horwath.

Poza pięcioma kluczowymi sprawami, którymi zamierzają się zająć Torysi program zawiera jeszcze ponad 149 innych obietnic, z których warto wymienić obietnicę wycofania się z programu „cap-and-trade” czyli Western Climate Initiative mającej teoretycznie zwalczać ocieplenie klimatu. Zamiast tego ustanowiłby federalne ceny węgla, a wszystkie zyski z tytułu rezygnacji z tego kosztownego programu przeniosłyby się na ulgi dla podatników.

Torysi obiecali też przeznaczyć 5 miliardów dolarów na nowe i istniejące projekty rozbudowy metra w Toronto. Plan oferuje pełne pokrycie kosztów przedłużenia kolejki podziemnej w Scarborough.

W opisanym programie Konserwatyści podkreślili, że wszystkie wydatki zawarte w planach partii na rządzenie zostały poddane krytycznej opinii byłego federalnego kontrolera budżetowego, Kevina Page’a, który uznał je za „rozsądne”.