30 gazet do likwidacji, 290 utraconych miejsc pracy

Rynek Series Top News list 28, 2017 at 4:00 pm

zz gazety2Torstar Corp. i Postmedia Network Inc. sprzedają sobie niektóre gazety, po czym nawzajem je likwidują. Przedziwna transakcja do jakiej dochodzi między dwoma konkurencyjnymi konglomeratami wydawniczymi ma na celu zmniejszenie konkurencji i pozyskanie większej części kurczącego się rynku reklamy prasowej oraz ratowanie upadającego czytelnictwa.

Firma Postmedia ogłosiła, że ​​zredukuje 244 miejsca pracy, ponieważ planuje zamknąć 21 z 22 gazet lokalnych, które odkupuje od Torstara, w tym bezpłatne dzienniki Metro Winnipeg i Metro Ottawa.

Z kolei należąca do Torstara firma Metroland Media Group Ltd. oświadczyła, że ​​zamknie 3 z 7 dzienników ontaryjskich, które odkupi od Postmedia, a także wszystkie 8 zakupionych gazet lokalnych, co doprowadzi do utraty 46 miejsc pracy.

Znikną m.in. darmowe dzienniki 24Hrs Toronto i 24Hrs Vancouver.

- Skala tej operacji jest oszałamiająca i, jak sądzę, będzie szokiem dla ludzi, którzy stracą dostęp do swoich lokalnych wiadomości - powiedziała April Lindgren, profesor Szkoły Dziennikarstwa przy Ryerson. Jej zdaniem od roku 2008 w Kanadzie z różnych powodów uległo zagładzie ponad 200 lokalnych źródeł informacji – w tym gazet i portali internetowych.

Właściciele mediów dogadują się i zamykają lokalne pisma tak aby mogli powiększyć zasięg i nakłady pozostałych im gazet. Przykładowo ​​Postmedia zamykają gazety Torstara w obszarze objętym zasięgiem swojego Ottawa Citizen, zaś Torstar zamyka te tytuły kupione od firmy Postmedia, które mogłyby konkurować w południowym Ontario z Toronto Star.

Likwidacji ulegną m.in. tak znane dzienniki lokalne jak Barrie Examiner, Orillia Packet & Times czy Northumberland Today, podczas gdy na przedłużenie żywota mogą wciąż liczyć takie tytuły jak St. Catharines Standard, Niagara Falls Review, Welland Tribune i Peterborough Examiner.

- Los lokalnych tytułów nie poprawi się. Będą znikały, ponieważ pieniądze z reklamy wciąż migrują do Internetu – mówi Mitch Diamantopoulos, wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie Regina. – Próba ograniczenia kosztów poprzez wyeliminowanie konkurencji to zła wiadomość dla Kanadyjczyków. Jak dodał: -  Zamknięcie darmowych dzienników nie zaskakuje, ponieważ niektóre z nich zostały stworzone wyłącznie w celu blokowania konkurencji, a nie zarabiania pieniędzy. Obecna ich likwidacja świadczy o tym, że wydawcy nie uważają już tego ani za niezbędną ani za niedrogą strategię.

Związki zawodowe CWA Canada wezwały w poniedziałek rząd federalny do wzmocnienia ustawy o konkurencji (Competition Act), aby zapobiec w przyszłości podobnym transakcjom, zawieranym w celu eliminowania konkurencji.

Pełna lista gazet zamykanych przez Postmedia:

Belleville News

Brant News

Central Hastings News

Frontenac Gazette

Kanata Kourier-Standard

Kingston Heritage

Meaford Express

Metro Ottawa

Metro Winnipeg

Nepean/Barrhaven News

Norfolk News

Orleans News

Ottawa East News

Ottawa South News

Ottawa West News

Our London

Quinte West News

St. Lawrence News

St. Marys Journal-Argus (The St. Marys Weekender)

St. Thomas/Elgin Weekly News

Stittsville News

Stratford City Gazette

West Carleton Review

Pełna lista gazet zamykanych przez Torstar:

zz gazety324 Hours Toronto

24 Hours Vancouver

Barrie Examiner

Bradford Times

Collingwood Enterprise Bulletin

Fort Erie Times

Innisfil Examiner

Inport News (Port Colborne)

Niagara Advance

Northumberland Today

Orillia Packet & Times

Pelham News

Thorold Niagara News

Więcej - TUTAJ.