Ontario zabroni tatuowania oka

Kanada Series Top News list 30, 2017 at 6:00 am
Catt Gallinger

Catt Gallinger

Tatuaż gałek ocznych i wszczepianie w oko biżuterii już wkrótce zostanie objęte w prowincji zakazem prawnym. Wniosek wyszedł od pracowników służby zdrowia, alarmującym aby zapobiec niebezpiecznym procedurom.

Rząd prowincyjny opracował już specjalną ustawę o opiece zdrowotnej – Bill 160. Służba zdrowia zwróciła się do komisji legislacyjnej, aby zakazała podobnych praktyk, ponieważ niosą ze sobą niebezpieczeństwa, a nadal zyskują na popularności wśród młodzieży szkolnej.

zz oko2Tatuowanie gałek ocznych, które polega na wstrzykiwaniu specjalnego tuszu trafiło na łamy gazet we wrześniu, gdy 24-letnia, alternatywna modelka z Ottawy pozwoliła komuś na ufarbowanie jej prawego oka na fioletowo a następnie doznała poważnych komplikacji.

zz oko5Catt Gallinger powiedziała, że częściowo utraciła widzenia w spuchniętym i zniekształconym oku i czeka ją perspektywę życia z nieodwracalnymi uszkodzeniami.

Minister zdrowia Ontario Eric Hoskins powiedział, że znane mu są “szczegóły stanu zdrowia pani Gallinger”.

zz oko3Zarówno opozycyjni Konserwatyści, jak i NDP jednogłośnie zgodzili się na poparcie ustawy. Zakazanie tej niebezpiecznej procedury uzyskało też poparcie The Eye Physicians and Surgeons of Ontario. Dozwolone będzie tylko jej zastosowanie medyczne. Okuliści czasami używają tuszu do tatuażu do celów medycznych, na przykład w celu ograniczenia zbliznowacenia rogówki ale robi się to przy użyciu sterylnego sprzętu na sali operacyjnej.

Tymczasem okuliści na całym świecie doświadczają coraz większej liczby pacjentów ze ślepotą i utratą wzroku ze względu na rosnącą popularność tatuażu, który najczęściej wykonywany jest przez osoby nieprzeszkolone, nie mające wiedzy o delikatnej anatomii oka.