Kultowy neon znów świeci!

Lokalnie Top News grud 2, 2017 at 10:00 am
Przez dziesięciolecia neon byl znakiem, który przyciągał melomanów z całego Ontario.

Przez dziesięciolecia neon byl znakiem, który przyciągał melomanów z całego Ontario.

Sam the Record Man, duży i charakterystyczny neon, cieszy oczy na Yonge-Dundas Square w Toronto.

Załogi montażowe przystąpiły do instalacji kultowego neonu na budynku przy 277 Victoria Street w czwartek wieczorem. Kontynuowały swoją pracę w piątek, by zdążyć przed zapadnięciem zmroku. W sumie słynny znak kultowego sklepu przewędrował od swojego dawnego miejsca raptem kilkaset metrów.

Założyciel sklepu, Sam Sniderman w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Założyciel sklepu, Sam Sniderman w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

„Sam, the Record Man”, to był największy i najbardziej znany sklep z płytami w Toronto. Dwupoziomowy magazyn oferował płyty winylowe, później kompaktowe, z całego świata. Dość powiedzieć, że posiadał też rozbudowaną sekcję polską, gdzie można było nabyć płyty Czesława Niemena, Czerwonych Gitar, zespołu Breakout, Jerzego Połomskiego i bardzo wielu innych polskich wykonawców. Słynny neon z dwoma wirującymi płytami zawisł nad sklepem przy Yonge Street w 1969 roku. I tak trwał ten neon i świecił przez dziesięciolecia aż do zamknięcia sklepu, gdy zmiany technologiczne spowodowały, że już coraz mniej osób kupowało płyty zadowalając się zapisywaniem plików muzycznych z Internetu. Sklep zamknięto, ale grupa entuzjastów postanowiła ochronić znak firmowy, jakim był wielki neon. Urzędnicy miejscy dołożyli swoje uznając ten znak za dziedzictwo kulturowe miasta, co powodowało oddanie obiektu pod ochronę prawną.

Przez pewien czas neon pozostawał na starym miejscu. Gdy budynek, gdzie wisiał zakupił Ryerson University zdecydowano o jego nowej lokalizacji po wschodniej stronie Dudnas-Yonge Square. Z okazji przenosin poddano go gruntownej renowacji. I właśnie od soboty zaczął ponownie cieszyć oczy torontończyków.

- Jesteśmy podekscytowani tym, że nasz neon Sam the Record Man, który symbolizował naszą rodzinną firmę znów będzie świecił na Yonge Street – napisali w specjalnym oświadczeniu właściciele sklepu, Jason i Bobby Snidermanowie.