Bank of Canada bada możliwość stworzenia kryptowaluty

Kanada Top News grud 3, 2017 at 4:00 pm

zz bitcoinBank analizuje możliwość utworzenia kryptowaluty państwowej na wzór bitcoina. Wynika tak z wielostronicowego opracowania “Waluty cyfrowe banku narodowego: Motywacje i konsekwencje”, w którym autorzy Walter Angert i Ben S.K. Fung rozpatrują konsekwencje wpływu bitcoina na gospodarkę. I widzą zalety z utworzenia walut cyfrowych gdy społeczeństwo zacznie odchodzić od tradycyjnych środków pieniężnych, a wtedy potencjał banku może być zagrożony.

“Celem tych badań jest sprawdzenie, czy bank centralny może emitować własną kryptowalutę z funkcjami podobnymi do gotówki użytku ogólnego” – stwierdzają autorzy, których poglądy niekoniecznie odzwierciedlają poglądy banku. Uważają oni, że waluty cyfrowe (CBDC) mogą stać się tańszą alternatywą dla kart debetowych, kredytowych i innych form płatności, dzięki czemu łatwiej mogą pojawiać się sektory płatności detalicznych o dużej wartości będące konkurencją dla banków.

Bitmonety mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.

W roku 2013 w Kanadzie ruszył pierwszy bankomat na bitcoiny. Za jego pomocą można wymienić gotówkę na bitcoiny lub sprzedać bitcoiny i wypłacić dolary kanadyjskie.

W roku 2013 w Kanadzie ruszył pierwszy bankomat na bitcoiny. Za jego pomocą można wymienić gotówkę na bitcoiny lub sprzedać bitcoiny i wypłacić dolary kanadyjskie.

Engert i Fung badają korzyści płynące dla państwa z alternatywnej metody bitcoin, i przyznają, że  opłaty transakcyjne mogą być niższe niż w przypadku korzystania z gotówki lub kart kredytowych. Badacze zastrzegają, że zawarte przez nich wnioski nie odnoszą się do oficjalnej polityki Banku Centralnego.

Status bitcoinu jest różny na świecie. Niemcy i Szwajcarzy uważają bitcoin za legalną walutę, którą można stosować w transakcjach prywatnych. W Tajlandii transakcje przy użyciu bitcoinów są nielegalne. W Polsce obrót bitcoinami nie narusza prawa, jednak odmawia się bitcoinowi statusu waluty. Określenie statusu prawnego bitcoina wywołuje ogromne kontrowersje na całym świecie. W większości krajów jest albo nieregulowany albo dozwolony.

Waluta, mimo że istnieje tylko w Internecie, jest jednak używana jako środek płatniczy. W wielu państwach istnieje możliwość płatności tą walutą, nawet przy zakupie drobnych rzeczy.