Kanada chce umowy z Chinami, ale bez pośpiechu

Kanada Top News grud 5, 2017 at 12:30 pm
Premier Trudeau i prezydent Xi Jinping w Diaoyutai State Guesthouse w Pekinie

Premier Trudeau i prezydent Xi Jinping w Diaoyutai State Guesthouse w Pekinie

Kanada ma nadzieję na zawarcie porozumienia handlowego z Chinami, ale nie zamierza nadmiernie spieszyć się z rozpoczęciem negocjacji – oświadczył premier Justin Trudeau w drugim dniu swojej oficjalnej wizyty w Państwie Środka.

Na konferencji prasowej w Pekinie Trudeau podkreślił, że Kanada i Chiny są “niezmiennie zaangażowane” w kwestie gospodarcze w ramach prowadzonych od dwóch lat rozmów wstępnych o porozumieniu handlowym.

- Będziemy bardzo ciężko i bardzo odpowiedzialnie pracować, byśmy w przyszłości posuwali się we właściwym kierunku. Kiedy dotrzemy już do etapu negocjacji w sprawie porozumienia handlowego, on również zajmie lata – powiedział szef kanadyjskiego rządu.

Wszystko wskazuje na to, że wbrew oczekiwaniom Trudeau nie zamierza wykorzystać swej wizyty w Chinach do ogłoszenia początku formalnych negocjacji w sprawie porozumienia handlowego.

- Przez ostatnie dwa lata pracowaliśmy na rzecz pogłębiania dwustronnych więzi handlowych, zwiększania możliwości dla małych firm, a także czerpania korzyści przez Kanadyjczyków z lepszego dostępu do chińskiego rynku, a jednocześnie broniliśmy naszych interesów i miejsc pracy w kraju - zapewnił Trudeau. Chwalił porozumienie zawarte z Chinami w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatu i stosowania się do zapisów paryskiej umowy klimatycznej.

Również we wtorek premier Kanady spotkał się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.

- Jestem przekonany, że ta wizyta będzie sukcesem i zastrzykiem witalności dla dwustronnych relacji – powiedział chiński przywódca.

W poniedziałek podczas spotkania z chińskim premierem Li Keqiangiem Trudeau wyraził nadzieję, że porozumienie handlowe z Chinami będzie odzwierciedlało “kanadyjskie wartości” w kwestiach takich jak prawa pracownicze, ochrona środowiska i równe traktowanie kobiet i mężczyzn. Z kolei Chiny wolą podobne kwestie traktować rozłącznie, unikając łączenia np. spraw gospodarczych z przestrzeganiem praw człowieka czy gwarantowaniem swobód obywatelskich.

Brak deklaracji o otwarciu nowego etapu w pracach nad porozumieniem handlowym w Kanadzie spotkał się z niezrozumieniem.

- Szefowie państw zazwyczaj nie wybierają się z takimi wizytami, jeśli nie mają zamiaru czegoś ogłosić - ocenił szef Kanadyjskiej Rady Biznesu John Manley w rozmowie z CBC.

Chiny próbują przedstawiać się jako największy zwolennik wolnego handlu, zwłaszcza odkąd amerykański prezydent Donald Trump wycofał USA z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), porozumienia o wolnym handlu obejmującego 12 krajów Pacyfiku. Jednak zagraniczni inwestorzy skarżą się, że Chiny zamykają im dostęp do kluczowych dla nich sektorów chińskiego rynku, zaś chiński prezydent Xi Jinping znany jest z popierania modelu scentralizowanej gospodarki i wspierania jej wybranych gałęzi przez państwo.

Kanadyjskie przedsiębiorstwa są zaniepokojone groźbą wycofania się USA także z porozumienia NAFTA. Trudeau powiedział, że należy przeciwdziałać gospodarczemu nacjonalizmowi, ale zapewnił też, że szuka sposobów na “przystosowanie NAFTA do XXI wieku”.

Więcej - TUTAJ.