Mateusz Morawiecki nowym premierem polskiego rządu

Series Top News grud 8, 2017 at 5:59 am

 

Premier Beata Szydło zaskarbiła sobie sympatię większości Polaków.

Premier Beata Szydło zaskarbiła sobie sympatię większości Polaków.

Po trwającym prawie trzy miesiące dramacie “rekonstrukcyjnym” zapadła decyzja. Mateusz Morawiecki, dotychczasowy wicepremier, oficjalnie ogłoszony został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na następcę Beaty Szydło, która podała się do dymisji. Choć od dłuższego czasu analizowano dwa scenariusze – z wkroczeniem na scenę samego Jarosława Kaczyńskiego oraz spektakularnym wybronieniem się od zarzutów nieefektywności i zachowaniu stanowiska przez obecną szefową rządu – jak zwykle w polityce, prawdziwy okazał się scenariusz trzeci.

Mateusz Morawiecki jest synem legendarnego lidera "Solidarności Walczącej", Kornela Morawieckiego.

Mateusz Morawiecki jest synem legendarnego lidera “Solidarności Walczącej”, obecnie posla, Kornela Morawieckiego.

Jarosław Kaczyński, choć miał apetyt na przejęcie sterów władzy, ostatecznie wziął pod uwagę, że przy jego stanie zdrowia i ogromie fizycznej pracy, która spada na głowę premiera, mógłby po ludzku nie udźwignąć trudów rządzenia. Dlatego wbrew naciskom części posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski, zamiast dać drugą szansę Beacie Szydło zdecydował, że Mateusz Morawiecki zostanie postawiony przed szansą życia, której – jeśli nie zmarnuje – otrzyma prawdziwe namaszczenie i błogosławieństwo do przejęcia sterów polskiej prawicy. Premier Szydło zaskarbiła sobie sympatię wielkiej liczby Polaków. Sondaże wskazywały na 57-procentowe poparcie dla pani premier. Pożegnała się z wielką klasą, czym zdobyła sobie serca ludzi.

“Bardzo dziękuję za wszystkie wyrazy wsparcia, podziękowania, za wszystkie tak dla mnie miłe państwa wpisy. Te dwa lata były dla mnie niezwykłym czasem, a służba dla Polski i Polaków zaszczytem. Dziękuję”. - napisała w czwartek na Twitterze premier Beata Szydło.

- Chciałam państwu bardzo podziękować, całej izbie. Dziękuję klubowi PiS za dwa lata wspólnej pracy, ale chcę również podziękować wszystkim państwu posłom z pozostałych klubów. To był dla mnie zaszczyt że w ciągu tych dwóch lat pełnić funkcję premiera rządu RP. Chcę państwu podziękować za naszą wspólną pracę, bo to co robiliśmy przez te dwa lata jest bardzo ważne dla Polski, Polaków. W ciągu tych dwóch lat udało się zrobić bardzo wiele dobrego. Jestem dumna z tego że rząd PiS w tym czasie przywrócił wiarę Polaków w polskie państwo, godność polskim rodzinom, a przede wszystkim że Polska tak wspaniale się rozwija – stwierdziła premier Beata Szydło w Sejmie. Jak dodała:

- Filarami naszego rządu są rodzina, bezpieczeństwo i rozwój. Właśnie rozwój jest tym kluczem który może dać nam w przyszłości dobre szanse na to by Polska stała się nie tylko bezpiecznym państwem, w którym chcą mieszkać polskie rodzimy, rozwijać swoje ambicje i marzenia, ale byśmy byli gospodarką konkurującymi z najlepszymi. To najważniejsze wyzwanie które stoi w tej chwili przed nami wszystkimi. Chcę podziękować moim rodakom za to że wspieraliście nasz rząd, za wasze głosy w kampanii wyborczej i chcę powiedzieć że świadoma odpowiedzialności za moment historyczny w którym znalazła się w tej chwili Polska pozostaję w rządzie po to żeby razem z PiS budować dobrą zmianę.