Siostrzeniec Małysza sensacyjnie wygrał w Whistler

Polacy w Kanadzie Top News grud 10, 2017 at 4:00 pm
Tomasz Pilch

17-letni junior Tomasz Pilch został zwycięzcą inauguracyjnego konkursu Pucharu Kontynentalnego na skoczni w kanadyjskim Whistler!

Świetne skoki polskich skoczków kadry A i drugie miejsce w konkursie drużynowym w Titisee-Neustadt nie było jedynym pozytywem soboty.

Po latach skocznie olimpijskie w kanadyjskim Whistler nieopodal Vancouver powróciły do kalendarza zawodów FIS. Tam właśnie świetnie spisał się zawodnik, który może w przyszłości być członkiem pierwszej reprezentacji Polski.

Triumf przyniosły Pilchowi skoki na 102,5 i 101 metrów, a na starcie rywalizacji w Kanadzie stanęło tylko dwóch skoczków młodszych od Polaka.

Dla Pilcha był to dopiero piąty w jego karierze konkurs Pucharu Kontynentalnego, a pierwszy rozegrany poza Polską.

Screen Shot 2017-12-10 at 06.50.08

Najmniej doświadczony z polskich skoczków prowadził sensacyjnie na półmetku zawodów po skoku na odległość 102,5 metra. Wcześniej dwukrotnie startował on w zawodach tej rangi i jeszcze nigdy nie zdobył punktów! Ex aequo z Polakiem klasyfikowany był Austriak Philipp Aschenwald (101 m), a na trzecim miejscu plasował się Czech Viktor Polasek (102 m).  Biało-Czerwonych do drugiej serii zakwalifikowali się jeszcze 28. Murańka (93 m) i 29. Kantyka (94 m). Dopiero 36. miejsce po skoku na 91. metr zajął Paweł Wąsek.

Screen Shot 2017-12-10 at 06.47.29Tomasz Pilch zdołał utrzymać prowadzenie w konkursie po drugiej serii, uzyskując 101 metrów. W ten sposób sensacyjnie odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w Pucharze Kontynentalnym. Aschenwald uzyskał 100,5 metra i zajął drugie miejsce, a na trzecią pozycję wskoczył 6. po pierwszej serii Norweg Marius Lindvik, który również przeleciał 100,5 metra. Klemens Murańka skacząc 94,5 metra awansował na 24. miejsce, a Przemysław Kantyka utrzymał 29. pozycję osiągając 91 metrów.

Zwycięski nastolatek to prywatnie siostrzeniec samego Adama Małysza. Orzeł z Wisły nie ukrywał radości z jego sukcesu. “Niesamowita wiadomość” – tak Adam Małysz zareagował na wieść o jego triumfie.

Z kolei na Facebooku dyrektor Polskiego Związku Narciarskiego ocenił, że sukces 17-latka to niesamowita wiadomość, podobnie jak świetna postawa jego starszych kolegów w Titisee-Neustadt.