Kathleen Wynne poczuła się zniesławiona

Lokalnie Top News grud 12, 2017 at 10:00 am
Kathleen Wynne i Patrick Brown

Kathleen Wynne i Patrick Brown

Premier Ontario pozwała do sądu lidera opozycji Patricka Browna.

Rzecznicka Kathleen Wynne poinformowała o złożeniu pozwu w poniedziałek.

We wrześniu prawnik reprezentujący premier Ontario zażądał by Brown przeprosił za opinię, jaką wypowiedział przed dniem, w którym Wynne miała zeznawać jako świadek w procesie przed sądem w Sudbury, gdzie toczyła się sprawa przeciwko prominentnym działaczom Partii Liberalnej, którym zarzucano łapownictwo naruszające ordynację wyborczą (Election Act).

Brown wyraził opinię, że Kathleeen Wynne jest współodpowiedzialna za poczynania działaczy partii, którą kieruje i miała świadomość ich bezprawnych poczytań, co premier Ontario uznała za zniesławienie.

Patrick Brown odmówił wyrażenia przeprosin, nazwał zarzuty „bezpodstawnymi” i oświadczył, że jego wypowiedź nie była zniesławiająca.

Wobec takiego stanowiska szefa ontaryjskich Konserwatystów, prawnicy szefowej Liberałów zdecydowali się wnieść pozew do sądu. Poza żądaniem przeprosin domagają się zadośćuczynienia w wysokości 100 tysięcy dolarów. Stwierdzili, że wypowiedź Browna zaszkodziła reputacji ich klientki.

„Rozmyślne i złośliwe zachowanie pozwanego w publikowaniu zniesławiających oświadczeń jest częścią trwającej kampanii propagandowej opracowanej przez pozwanego i inne osoby w celu podkopania reputacji powoda” – napisali w pozwie.

Rzeczniczka premier Ontario, Jenn Beaudry, powiedziała, że pozew został złożony w grudniu, by Kathleen Wynnne mogła dochodzić swoich praw w sądzie. Jednocześnie zasugerowała, że szef Konserwatystów ma wciąż możliwość uniknięcia procesu i, w razie przegranej, konieczności wypłaty odszkodowania, jeżeli zdecyduje się wycofać zarzuty i przeprosi urzędującą premier Ontario.

- To powinno być takie proste, ale jeśli pan Brown nadal będzie odmawiał przeproszenia, będziemy zmuszeni kontynuować działania prawne – stwierdziła Beaudry.

Rzecznik prasowy Patricka Browna powiedział w poniedziałek wieczorem, że lider Partii Konserwatywnej nie pozwoli „zakneblować ust” opozycji i będzie ignorował zarzuty pani premier.

- Pan Brown nie został poinformowany ani nie widział pozwu – powiedział Nicholas Bergamini – To kolejna próba odwrócenia uwagi opinii publicznej od wyników i porażek jej rządu.

Bergamini dodał, że jeżeli Kahleen Wynne chce rozpocząć proces sądowy, to powinna jak najszybciej złożyć pozew w sądzie i stawić czoła zarzutom na publicznej rozprawie.

- Nasz prawnik zasugerował przyspieszony harmonogram wymiany pism procesowych, przygotowania dokumentów i przesłuchań – powiedział.