Premier na okładce magazynu LGBT

Kanada Top News grud 12, 2017 at 12:30 pm

zz attitude2Justin Trudeau ponownie “tworzy” historię LGBT – jako pierwszy premier kraju, który wziął udział w Pride Parade i w oficjalnych przeprosinach w parlamencie za dyskryminację obywateli LGBT przez państwo, premier Kanady  trafił na okładkę magazynu LGBT…

Środowisko LGTB uznało to za historyczny krok premiera, choć to nie jego decyzja.  Pionierem także nie jest. Wcześniej  był Barack Obama na okładce “OUT” i książę William w “Attitude”.

W najnowszym numerze “Attitude” znalazł się też wywiad z premierem Kanady, w którym Trudeau podsumowuje m.in. swoje dwa lata na czele rządu, mówi o równości, potrzebie inkluzywności i o tym, jak praca w centrum pomocy dla ofiar napaści seksualnych podczas studiów ukształtowała jego drogę polityczną.

“Społeczność LGBT+ jest symbolem walki o prawa człowieka. To, że tak wiele osób przez tak długi czas czuło, że muszą się czegoś wstydzić, coś ukrywać na temat swojej tożsamości, by wpasować się w społeczeństwo jest lekcją dla wszystkich, ze coś musi się zmienić” - mówi Trudeau w wywiadzie, dostępnym też w wersji elektronicznej – TUTAJ.

Homoseksualność zdekryminalizowano w Kanadzie w 1969 roku. Ministrem sprawiedliwości był wtedy ojciec Justina, Pierre – późniejszy premier kraju. To on doprowadził do usunięcia homofobicznego zapisu, podkreślając, że “nie ma miejsca na państwo w sypialni narodu”.

Wcześniej, od lat 50. aż do początku lat 90. (w 1992 roku kanadyjski kodeks karny poszerzył się o zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną), rząd monitorował i przesłuchiwał obywateli i obywatelki, których podejrzewano o homoseksualność lub transpłciowość. Ludzi zwalniano z pracy lub naciskano, by sami i same się zwolnili. Justin Trudeau nazwał to w parlamencie “polowaniem na czarownice”.

Publiczne przeprosiny Trudeau były transmitowane na żywo. 

zz attitude5

Premier przeprosił gejów, lesbijki, ludzi biseksualnych, transpłciowych, queerowych oraz two-spirit – jak rdzenni mieszkańcy Ameryki nazywają “trzecią płeć”.

“To wstrząsająca historia ludzi, którzy zostali nazwani kryminalistami przez rząd – ludzi, którzy tracili środki do życia, a czasem nawet i życie” – mówił premier, dodając, że to nie były pojedyncze przypadki, a systemowe, długofalowe działanie państwa.

“Ze wstydem, żalem i głębokim ubolewaniem za rzeczy, które zrobiliśmy – stoję tu dziś i mówię: byliśmy w błędzie. Przepraszamy. Przepraszam. My przepraszamy. Za stanową, systemową opresję i odrzucenie, przepraszamy” – mówił Trudeau, nie ukrywając łez.