Przykra pobudka w środku nocy

Lokalnie Top News grud 13, 2017 at 10:00 am

aatlenek3Kilkudziesięciu mieszkańców budynku w centrum Toronto musiało opuścić swoje mieszkania w środku nocy.

Wszystkiemu winien niezwykle trujący gaz, tlenek węgla (carbon monoxide), którego obecność wykryto w mieszkaniu znajdującym się na najwyższym piętrze budynku. Istniała obawa, że może on znajdować się również w innych lokalach.

Rzecznik torontońskiej straży pożarnej, kapitan Adrian Ratushniak powiedział, że strażacy zostali zaalarmowani o 1:30 w nocy informacją, że w budynku przy Merton Street, położonym w pobliżu Bount Pleasant Road i Davisville Avenue. Przybyli na miejsce potwierdzili obecność czadu w budynku.

Gaz wykrył elektroniczny detektor gazu, który zaalarmował lokatorów mieszkania na szczycie budynku tzw. penthouse’a.

Zdecydowano o ewakuacji wszystkich mieszkańców budynku. Tymczasowe schronienie w mroźną noc znaleźli w pięciu podstawionych pod ich blok autobusach.

Na miejsce przybyły ekipy Enbridge Gas, którzy mają za zadanie wykryć przyczynę obecności trującego gazu i naprawić usterkę.

Warto wiedzieć:

Detektor tlenku węgla

Detektor tlenku węgla

Tlenek węgla (carbon monoxide), potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru.

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Dlatego warto zaopatrzyć się w detektor tlenku węgla. Może on uchronić nasze zdrowie i życie.